Ezt olvasta már?


Magyar felsőoktatási képzés indul Ipolyságon

A Szent Erzsébet Egészségügyi és Szociális Munka Főiskola dunaszerdahelyi kihelyezett tagozata a 2019/2020-as akadémiai évben Ipolyságon akkreditációval bíró szociális munka alapszakot nyit. Az Ipoly menti magyar nyelvű képzés beindításának apropóján mutatjuk be a szóban forgó intézményt.

A hivatalosan 2003. szeptember 24-én nonprofit társaságként megalapított pozsonyi Szent Erzsébet Egészségügyi és Szociális Munka Főiskola napjainkban Szlovákia legnagyobb felsőoktatási intézményei közé tartozik. A magyar felmenőkkel is rendelkező Vladimír Krčméry professzor által alapított főiskola hallgatóinak száma jelenleg a hétezret is meghaladja.

Az érdeklődők 2011-től – a Szent Erzsébet Egészségügyi és Szociális Munka Főiskola kihelyezett tagozatának jóvoltából – Dunaszerdahelyen látogathatják a magyar nyelvű képzéseket. Először a szociális munka szakot hirdették meg, képzési kínálatuk viszont azóta is tovább bővült. A leendő hallgatók a 2019/2020-as tanév nappali tagozatán pszichológia szakra, a levelező tagozaton pedig a szociális munka, a szociológia és a közegészségügy szakágakban induló magyar nyelvű alapképzésre jelentkezhetnek be. Az idén a szintén magyar nyelvű mesterképzés a levelező tagozaton nyílik meg, szociális munka szakon.

Borsányi Dóra, az intézmény munkatársa elárulta, hogy a főiskola nem csupán a „szegények orvosáról”, Batthyány-Strattmann Lászlóról elnevezett dunaszerdahelyi kihelyezett tagozatán kínál magyar nyelvű tanulási lehetőséget.

A tanulni vágyók ugyanis 2017 novemberétől már Ipolyságon is részt vehetnek a szociális munka alapképzés magyar nyelvű oktatásán. Elmondása szerint ezt az opciót nemcsak az Ipoly mente szlovákiai részén élők, hanem anyaországi hallgatók is választhatják.

Az oktatási intézmény dunaszerdahelyi kihelyezett tagozata annak a Herdics Györgynek a kezdeményezésére jött létre, aki saját bevallása szerint egyfajta mottóként tekint a Jakab levelében olvasható sorra: „A hit cselekedetek nélkül halott.”

S hogy milyen alapelvek vezérlik a Remény című katolikus hetilap főszerkesztőjeként is tevékenykedő címzetes apátot és egyetemi tanárt, valamint az általa életre hívott intézmény hallgatóit, arról hűen tanúskodik az első évbe lépő tanoncok esküjének szövege: „Mi, a Szent Erzsébet Egészségügyi és Szociális Munka Főiskola elsőéves hallgatói, ünnepélyesen megígérjük, hogy igyekszünk becsületesen teljesíteni mindennemű kötelességünket. (…) Mindennapjainkban a keresztény humanizmus és a keresztény etika alapelvei szerint, valamint a hippokratészi eskü irányelvei alapján védjük az életet, annak kezdetétől egészen a természetes halálig. Védelmezzük társadalmunk kitaszítottjait, a betegeket és a gyengéket, illetve az élet- és munkakörnyezetet. Ugyancsak elősegítjük az emberi jogok érvényesülését.”

Egy 2006-ban Szlovákia és Lengyelország között megkötött megállapodás lehetővé teszi, hogy a két ország kölcsönösen elismerje egymás akadémiai fokozatait. Egyebek mellett emiatt is kiválónak mondható a Herdics György igazgatta intézmény és a Varsói Menedzsment Egyetem (Warsaw Management University) közti együttműködés.

A tavaly ősszel első alkalommal elindított, magyar nyelven történő pszichológiaoktatás jelenleg ugyan csak alapszakon biztosítja a képzést, de éppen a nevezett varsói egyetem jóvoltából van lehetőség mesterképzésre is.

Herdics György már csak azért is fontosnak tartja a pszichológusképzést, mert elmondása szerint jó, ha a magyar lelket felkészült magyar emberek gyógyítják, fejlesztik, és mindezt az anyanyelvükön teszik. „Az élet reményteljes, de ugyanakkor merész vállalkozás. Csak a merészek, a félelmüket és kétségbeesésüket leküzdők tudnak előre haladni, eredményeket elérni. Ha akarjuk, a miénk (is) a jövő.”

A címzetes apát gondolatait követve az intézmény az elméleti oktatás mellett a gyakorlati tapasztalatok megszerzését is szorgalmazza, ugyanis hallgatói rendszeresen látogatnak meg idősotthonokat, de autista gyermekekkel is foglalkoznak. Tavaly ősszel a szociális munka szakos hallgatók – önkéntes munka keretében – az ipolysági Cédrus bentlakásos intézmény működésével ismerkedtek meg, aktívan bekapcsolódva a fekvőbeteg-ellátásba, így segítve az ápolók munkáját.

A segítő szeretet jegyében munkálkodó szociális munkások leginkább önkormányzatoknál és szociális otthonokban helyezkednek el. Az ipolysági képzés tehát remek alkalom egyrészt azoknak, akik érettségi után az útjukat keresik, másrészt pedig a már érett fejjel új kihívásokkal szembenézőknek, hiszen – miként erről Herdics György gondolatai is tanúskodnak – pillanatnyi reményvesztettségünkben is tudnunk kell, hogy a vándorlásunknak van értelme és célja: „Mert tudjuk, csak az a megoldás, hogy haladunk. (…) Tovább kell mennünk az úton, akkor is, ha fáradtak vagyunk, akkor is, ha kedvetlenül kelünk fel már reggel, akkor is, ha legszívesebben kifutnánk ebből a világból, mert úgy érezzük, elegünk van mindenből. Ha torkig vagyunk azzal, hogy mindig mindenért meg kell küzdenünk, ha nemes szándékaink fordítva sülnek el. Mennünk kell, mert nem tehetünk mást. Mert úton vagyunk.” (Forrás: Ma7.sk)







0


Ön szerint esélyes a Tisza Párt a Fidesz leváltására?




0
0

hírek innen, onnan

A 3-as metró meghosszabbítását várja Újpest polgármestere az új stadion megépítésével

Trippon Norbert szerint a halványnál talán erősebb a reménysugár, hogy a beruházó MOL-csoport érdekében áll a metró meghosszabbítása.

Példátlan dolog hangzott el Orbán Viktorról a Kossuth rádióban, Szijjártó Péter mondta ki a kormányfőről

Szijjártó Péter a Kossuth rádióban mondott olyat Orbán Viktorról, amihez foghatót előtte soha, senki nem tett.

Egy kivételével az összes magyar borvidéken megjelent az aranyszínű sárgaság

Nagy István szerint az időjárás most segíti a védekezést.

Csodagólt sarkazott a 75 milliós 198 centis csatár

Kiválóan kezdte a szezont a nyáron igazolt csatár.

Szijjártó: ilyet csak a magyar miniszterelnök tud

Orbán Viktor az egyetlenegy olyan politikus ma az Európai Unióban, aki a világ valamennyi nagyhatalmának vezetőjével egyszerre tud...

A magyarok Atlantiszaként emlegetik külföldön ezt az elveszett Zala vármegyei várost

Váratlan helyszínen találták meg, már a nemzetközi sajtó is felkapta a hírt.

Papp Sándor Zsigmond: Szavak és évek

Az természetes, hogy az anyanyelvünket nem felejtjük el, de mi a helyzet a nagymamanyelvünkkel? 

3 jel, hogy a tested több fehérjét kér: Te felismered őket?

A fehérje alapvető fontosságú tápanyag, ami minden sejt építőköveként szolgál a testünkben. Nem csupán az izomzatunk fenntartásához...

Ettől a furcsa rizsdiétától olyan vékonyak a japán nők: ha így készíted a köretet, olvadni fognak rólad a kilók

Japánból indult az új diétaőrület, amely a rizsre épül, de nem úgy, ahogy eddig ismertük. A módszer szerint egy apró trükkel a rizs...

Magyar filmben fog szerepelni Ronaldo

Bölöni László filmjében feltűnik Ronaldo is.

0

Sport

Bognár György a Paks elvett góljáról: Egy rutinos ember becsapott egy rutintalant

Nézzük, hogyan értékelt a két vezetőedző az 1–1-re végződő Paks–Debrecen mérkőzés után.

Nincs helye disznóknak a klubunkban. – Üzenték a Bayern szurkolói a világbajnok védőnek

A bajorok ultrái több transzparenst is kifeszítettek Jerome Boateng ellen, akit többek között 2021-ben elítéltek volt partnere bántalmazásáért. A többek között Németországgal világbajnokságot, és a Bayern Münc

A Barcelona megtalálta Lewandowski utódját

Némiképp meglepő, de nem először felbukkanó név jelent meg a Barcelona radarján.

Ezt borzalmas lehet átélni - senki sem érti, mi történik Győrben

Azt már a nyáron lehetett sejteni, hogy alaposan meggyengült a csapat, erre azonban kevesen számítottak.

Luis Enrique: Három gólt kaptunk, lehetetlen, hogy elégedett legyek

A Paris Saint-Germain vezetőedzője nem volt elégedett a Strasbourg elleni 3–3-as döntetlennel.

Hansi Flick illetlen gesztussal ünnepelt a Barcelona győztes gólja után

Hansi Flick nem tudta fékezni lelkesedését a Barcelona Girona elleni győztes góljánál, a német edző bemutatott az ünneplés során.

Váratlan sorrend a Forma–1 időmérőjén, de több pilóta rajthelye is biztosan változik

A balesettel indult austini kvalifikáció mindhárom szakaszát a végén súlyosat hibázó pilóta nyerte, mögötte viszont akadtak fordulatok.

Kerkez Milos elárulta, milyen a hangulat a Liverpool öltözőjében a Manchester United elleni rangadó előtt

A Liverpool szeptember 20-a óta első Premier League győzelmét szeretné megszerezni vasárnap a Manchester United ellen. A csapat gyengébb formája Kerkez szerint rányomta a bélyegét a morálra, de a válogatott szünet ut

Kiütéses győzelemmel jött fel a második helyre az MTK

Az MTK Budapest magabiztos, 5-1-es győzelmet aratott a Nyíregyháza Spartacus felett az NB I 10. fordulójában, ezzel ideiglenesen a tabella második helyére lépett. A hazaiaknál Molnár Ádin duplázott, Bognár István ped

Küzdelmes meccsen húzta be a három pontot az Arsenal, Erling Haaland eszméletlen formában tolja a City szekerét

Szoboszlai Dominikék majd vasárnap délután lépnek pályára a Manchester United ellen.

Bognár István: Négyet-ötöt rúgunk itthon, aztán kapunk egy hetest és egy hármast...

Az MTK ingadozó formájáról beszélt Bognár István, aki gólt lőtt csapata Nyíregyháza elleni 5–1-es sikere során.

Drámai hajrá Barcelonában: késői gól döntött a katalán derbin

A Barcelona nehéz helyzetbe került a Girona ellen, de Araújo a ráadásban szerzett góljával 2–1-re győzött a katalán csapat.

0
0

Bulvár

A Fidesz legnagyobb kritikusához kopogtatott be a NAV, hihetetlen dolgot kértek rajta számon

Teljesen kiakadt a sztár a NAV intézkedése miatt, nyilvánosan mutatta be a bizonyítékokat.

Be ne fizesd ezt a számlát: minden pénzed ellophatják

Ha így érkezik a számlád, semmiképp ne kattints rá, mutatjuk, mi a teendő.

Úgy mellbe rúgta a 14 éves gyerek a tanárt, hogy meghalt a nő

A hatóságok még vizsgálják az eset körülményeit.

Budapesti csúcs: Orbán Viktor nem viccelt, már nyáron megtiltotta a tüntetéseket

Most már világossá vált, hogy mi szükség volt a nyári szigorításoknak. Igaz, nem érkezett a társadalmi egyeztetés során semmilyen ellenérv a civilek részéről.

Már csak pár nap maradt: ezt minden háztulajdonosnak el kell intéznie

Közelednek az első fagyok, ezért minden ingatlantulajdonosnak érdemes mielőbb felkészítenie a vízóráját és vízhálózatát a télre. Aki ezt elmulasztja, az akár több tízezer forintos kárt is kockáztat – az elf

Eddig mind rosszul tudtuk: Ez a legideálisabb hőmérséklet az alváshoz a szakértők szerint

Te is gyakran forgolódsz éjszaka, mert sehogyan sem találod a megfelelő hőmérsékletet?Nem vagy egyedül – kutatások szerint az emberek többsége túl melegnek vagy túl hidegnek érzi a hálószobát alvás közben. Ped

3 apró jel, hogy a tested több magnéziumot kér

A magnézium egy létfontosságú ásványi anyag, amely alapvető szerepet játszik a szervezet számos biológiai folyamatában. Az emberek zöménél azonban gyakran előfordul, hogy magnéziumhiányban szenvednek, anélkül, h

Most akkor levadássza az ukrán titkosszolgálat Vlagyimir Putyint Budapesten?

A kormányzati kommunikáció alapján meglehetősen ellentmondásos az ukrán titkosszolgálat működése, így joggal merülhet fel a kérdés, hogy mekkora biztonságban lesz hazánkban az orosz elnök. Persze, egyelőre még

Nyolc hónapig senki sem vette észre, hogy meghalt, közben milliókat vettek fel a nevére

Senki nem értesítette a családot Mária haláláról, csak a nyugdíjfolyósító, nyolc hónappal később.

Telekomos vagy? Most ingyen kaphatsz új mobilt – mutatjuk, hogyan.

Most bárki új mobilt kaphat a Telekom ingyen telefon akcióban! Ha legalább 3 hónapja előfizető vagy, a régi készüléked beszámításával akár ingyen új telefont kapsz. Mutatjuk, hogyan működik az ajánlat.