Koronavírus - Országos tisztifőorvos: köszönjük az ápolók áldozatos munkáját!
Elismerés és köszönet illeti munkájukért az ápolókat - jelentette ki az országos tisztifőorvos a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs keddi online sajtótájékoztatóján.
Müller Cecília az ápolók nemzetközi napjához kapcsolódóan megköszönte az ápolók áldozatos munkáját, amelyet egész életük során végeznek. Közölte: az ápolóknak is köszönhető, hogy már 12 koronavírussal fertőzött beteget vettek le a lélegeztetőgépről a Szent László kórházban, állapotuk stabil. Az említettek közül tizenegy beteg 60 és 79 év közötti, és van egy 40 éves is.
Stabilan, alacsonyan tartják az új fertőződések számát - közölte. Hétfőről keddre 29-cel nőtt a fertőzöttek száma, a gyógyultak száma már ezer fölött van, eddig 425-en hunytak el, az elmúlt 24 órában 4 ember halt meg - ismertette az adatokat.
Az országos tisztifőorvos beszámolt arról is, hogy zajlik a bentlakásos szociális és idősotthonok korábban elrendelt ellenőrzése. Emlékeztetett: ezekben az intézményekben már korábban felvételi zárlatot, látogatási tilalmat és kijárási korlátozást rendelt el.
Közölte, azokban az intézményekben, ahol megjelent a fertőzés, széles körű járványügyi vizsgálat zajlott, több helyen hatósági intézkedés történt.
Az intézmények egyharmadánál - 345-ben - már befejezték az ellenőrzéseket a szakemberek. Ezek közül csak két intézményben nem volt biztosítva az állandó orvosi ellátás, itt intézkedtek erről is. Ezen intézmények közül 193 alkalmazott egyéb szakorvost, például ortopédust, pszichiátert is - jelezte.
A munkatársak elrendelt oktatása az ellenőrzött intézmények 95 százalékában megtörtént, három esetben pedig intézkedtek arról, hogy nem állhatnak úgy munkába az ott dolgozók, hogy nem történik meg egészségügyi ellenőrzésük.
A tárgyi feltételek - veszélyeshulladék-kezelés, egyéni védőfelszerelések, az ápoláshoz, gondozáshoz szükséges eszközök megléte, a fertőtlenítés és a mosogatás szabályai - a vizsgált intézmények döntő többségénél biztosítottak voltak, csak néhány esetben tártak fel hiányosságot.
Az eddig vizsgált 345 intézmény közül 273-ban nem kellett semmilyen intézkedést hozni - emelte ki Müller Cecília, hozzátéve: rendszeressé fogják tenni ezeket az ellenőrzéseket, és nem kizárt, hogy jogszabály-módosításra is szükség lesz.
A szakember beszélt a kórházak új beutalási rendjéről is. Mint mondta, csökkent az új fertőzöttek és a kórházban ápoltak száma, ezért vissza lehet térni a járvány kezdetekor alkalmazott beutalási rendhez.
Kifejtette: az új beutalási rendnek megfelelően az új, súlyos állapotú koronavírus-fertőzötteket immár két fővárosi intézménybe, a Dél-pesti Centrumkórházba (Szent László kórház) és az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetbe kell szállítani.
Jelenleg 35 kórházban ápolnak koronavírus-fertőzött betegeket országszerte, de azért, hogy ezek az intézmények is vissza tudjanak téri a teljes körű egészségügyi ellátáshoz, centralizálták a koronavírusos betegek ellátását.
Azokat a betegeket, akik jelenleg is kórházi ápolásra szorulnak fertőzöttségük miatt, nem kell a budapesti intézmények valamelyikébe szállítani, de ha ezt az adott kórház kéri, telefonos konzultáció után a két intézmény közül az egyik fogadja majd a betegeket - mondta.
A szakember hangsúlyozta: a járványügyi felkészültséget fent kell tartani arra az esetre, ha bármilyen változás lenne a megbetegedési számokban, és a beutalási rend tartalmazza azokat az intézményeket is, amelyek szükség esetén újra bevonhatók a koronavírusos betegek ellátásba.
Müller Cecília beszámolt arról, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) akkreditált laboratóriuma részt vett egy úgynevezett nemzetközi jártassági vizsgálatban: ismeretlen mintákból kellett az új koronavírus jelenlétét és mennyiségét kimutatni. Ezen a vizsgálaton az NNK laboratóriuma száz százalékban megfelelt - közölte.
Kérdésre válaszolva az országos tisztifőorvos elmondta azt is, hogy van elegendő donor a vérplazma-kezelésekhez.
hírek innen, onnan
Rákkal küzd a magyar művészházaspár, darabokra hullott az életük
Megrázó küzdelem.
Barabás Évi csalódott Erős Antóniában: nem úgy viselkedett vele a Híradó műsorvezetője, mint várta
Barabás Évi már-már rajongóként közeledett Erős Antóniához, aki ezt nem éppen viszonozta.
Kend ezt az arcodra heti egyszer és 10 évet fiatalodsz – a japán titok
A japán nők évszázadok óta őriznek egy szépségtitkot, amelynek köszönhetően sokszor akár tíz évvel fiatalabbnak tűnnek a valódi...
Mibe kapaszkodhatnak a túlélésért küzdő pólósaink a világ- és Európa-bajnok ellen?
Ötmeccses vereségsorozatnál tart Varga Zsolt csapata Spanyolországgal szemben.
Ez a 3 gyakori USB–C-hiba agyonvágja a töltési sebességet – Ön is elköveti ezeket?
Az USB–C-kábelek és adapterek világában könnyű elveszni, pedig a megfelelő eszközök kiválasztása kulcsfontosságú, ha a lehető...
Hihetetlen, mit rejteget a Tisza
Egy tavaly ősszel végzett vizsgálat alkalmával áramláskedvelő halfajra bukkantak a Tisza-tóban.
Kincsvadászok: a francia férfi az egri piacon talált egy különleges tárgyat, amibe rögtön beleszeretett
Egy francia eladó érkezett a Kincsvadászok stúdiójába, aki már régóta Magyarországon él.
Az MNB fontos változást vezetett be az ügyfelek védelme érdekében
A pénzforgalmi törvény módosítása szerint a bankok élőhangos telefonos ügyfélszolgálati munkatársainak a hét minden napján 24...
Végleg eltűnhetnek 2026-ban az indukciós főzőlapok, ez veheti át a helyüket
Időről időre felbukkan a neten a riogatás, hogy az indukciós főzőlapok napjai meg vannak számlálva, és 2026-tól jön a tiltás.
Kék átok: miért lett baljós jel, ha a királynő kék ruhában jelent meg a királyi esküvőkön?
A királynő időnként kék ruhában jelent meg családi esküvőkön, ahol az ifjú pár házassága később problémákba ütközött vagy...
Otthonában lett rosszul, már nem tudtak segíteni rajta: 53 évesen elhunyt a magyar olimpiai bajnok
Bauer Rudolfra, az első magyar olimpiai bajnokra emlékezünk.
A kormány azonnali hatállyal bezárja a Szőlő utcai javítóintézetet
A rendelet már hatályba is lépett, Pintér Sándor belügyminiszter írta alá.
Sport
Hét és félmilliárdot keresett profiként, most mégis hajléktalan a közelmúlt sztárja
Könnyen lehet, hogy meg is zakkant a megpróbáltatások hatására, de az sem kizárt, hogy mástól.
Robbie Keane felesége végleg lebuktatta Tóth Alexet
Ezekben a pillanatokban dől el a labdarúgó sorsa.
Előbb levonultak a pályáról a szenegáli futballisták, majd visszamentek és megnyerték az Afrika-kupát
Kaotikus döntő után nyerte meg története második Afrika-kupáját Szenegál.
Öt kapufája ellenére kikapott a Barcelona San Sebastianban, már csak egy pont a Madrid hátránya
A katalánok három gólját érvénytelenítette a VAR.
Az Újpest csábíthatja vissza az NB I-be az elmúlt évek egyik legígéretesebb légiósát
250 ezer euróért cserébe vehetik kölcsön Szabics Imrééktől.
Átnevezik Varga Barnabásék otthonát a kiütéses derbigyőzelem után
És még a hivatalos szurkolói boltba is ellátogattunk a görög fővárosban.
A pofon után a Barcelona kapitánya durván megvádolta a bírót, Flick is kiállt mellette
A katalánok legyőzője már a mérkőzés előtt megtette azt, amire a Real Madrid nem volt hajlandó.
Tizennyolc perc is elég volt, hogy a magyar válogatott kapusa kikészítse az olaszokat
A végeredményhez képest jóval küzdelmesebb mérkőzésen kerekedett ellenfele fölé a válogatott.
Csányi Sándor nehezen tartható, de annál jobban hangzó ígéretet tett
A Ferencvárosból a Premier League-be tartó futballista, Tóth Alex példájára is kitért.
Őrült összeesküvés-elmélet terjed Szoboszlairól a szurkolók körében
Ismét összehasonlították a Liverpool legendájával a magyar válogatott csapatkapitányát.
Az aranylabdás csodagólja, Szoboszlai hibája és meglepetés a manchesteri derbin – Ez volt a hétvége öt legfontosabb meccse
Hétvégén is pörgött az európai klubfoci. Összeszedtük, hogy melyik volt a hétvége öt legérdekesebb meccse a topligákban.
Kiemeltet legyőzve jutott tovább az Australian Openen Marozsán Fábián
A tavalyi év egyik felfedezettjét verte négy játszmában a magyar teniszező.
Bulvár
Szörnyű hír érkezett az eltűnt Egressy Mátyásról
Elhunyt a 18 éves fiatal.
A Trump-kormány borzasztó dolgot mondott Magyarországra, Karácsony Gergely retteghet ettől a mondattól
Donald Trump egy igazán elképesztő dolgot mondott Magyarországról.
Megtalálták az eltűnt tatabányai fiút
Hosszú ideje bolyongott a hidegben, teljesen átfázott.
Ezért nem szabad télen teljesen lehúzni a redőnyt éjszakára: plusz költségekre számíthatsz, ha mégis így teszel
A redőny sokak szemében a téli lakásvédelem egyik alapdarabja, pedig egy apró szokás komoly, rejtett problémák forrása lehet. A baj nem azzal van, hogy használjuk, hanem azzal, hogy hogyan tesszük mindezt.
Szexet kínált a férfinak a fiatal nő a szarvasi buszpályaudvaron: csak a gyors orvosi segítség mentette meg az életét
Tíz évet kapott a nő, de az ügyészség még többet tartana indokoltnak. Másodfokon folytatódik az ügy.
Rossz hír jött az autósoknak: keddtől fog életbe lépni
Minden hazai autóst érint.
Véletlenül kizárták egy éjszakára a macskát, mindenki a videóján nevet - Így reagált reggel a dühös cica
Véletlenül kizárták a macskát egy éjszakára, a reggeli reakciója mindent vitt.
Trump a norvég miniszterelnöknek: Mivel nem kaptam meg a Nobel-békedíjat, már nem kizárólag a békére összpontosítok
Ez fenyegetés akar lenni?
Változások a gépjárműadónál januártól, erre figyel a NAV
Az adóemelés mellett néhány könnyítéssel is számolhatunk.
Egressy Mátyás eltűnése: bekövetkezhetett a legrosszabb, a Lánchídnál látták a térfigyelő kamerák, megtalálták a dolgait
Bár a rendőrség hivatalosan továbbra is keresi, kamerafelvételek és egy megtalált személyes tárgy is tragikus kimenetelre enged következtetni.
„Azt mondogatta, hogy végem van!” – ezt állítja Egressy Mátyásról egy szemtanú, aki az utolsók közt láthatta az eltűnt fiút
Egy 16 éves fiú beszélt a zavartan viselkedő fiatallal szombat hajnalban az Örs vezér terén. Erről vallomást is tett a rendőrségen.

- Megépült Nógrád megye legnagyobb napelemparkja
- Leesett az első hó Nógrád megyében
- Digitális Közösségi Alkotóműhelyt adtak át a Borbély Lajos Szakközépiskolában
- Hiába tilos, mégis sokan fűtenek hulladékkal
- Egymilliárd forintos beruházásban bővült a Salgglas termékpalettája
- Idén is emlékmenettel tisztelegnek a doni hősök előtt
- Újabb 3 évre kapott bizalmat a "A Háztartások Foglalkoztatásáért Alapítvány"
- Egyre kevesebben élnek Nógrád megyében
- Új járművek és eszközök érkeznek a nógrádi mentőállomásokra
- Ónos eső miatt adtak ki riasztás Nógrád megyére
- "Kapcsolatot teremtünk" interaktív fórum
- Közérdekű közlemény
- Nógrád Megyei Kormányhivatal: aki csak teheti, interneten keresztül intézze hivatalos ügyeit


