Koronavírus - Orbán: 2021 is gazdaságvédelmi év lesz
A koronavírus-járvány várható második hulláma és a gazdasági hatások orvoslása miatt 2021 is gazdaságvédelmi év lesz - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Így a jövő évi költségvetésnek is rendelkeznie kell egy járványügyi és egy gazdaságvédelmi alappal - közölte.
A miniszterelnök arra számít, a következő másfél évben a korábbinál is szorosabb összefüggés lesz a gazdaság állapota és a kormányzati teljesítmény között. "Ha most jól fogjuk csinálni (...), fantasztikus eredményre fogunk jutni" - hangoztatta.
Az önkormányzatok költségvetéséről a kormányfő megjegyezte, mivel 2021 is védekezési év lesz, abban mindenkinek részt kell vennie, "együtt sírunk, együtt nevetünk", az önkormányzatok is "a nagy magyar élet részei". A védekezés kulcsa az összefogás - hangoztatta.
Ha valaki elkezd kibújni a védekezésből, és ezt a kormány hagyja, akkor majd mindenki ki akar bújni - fogalmazott, hangsúlyozva, hogy egyébként az önkormányzatok büdzséje jövőre jelentősen nő, és adóbevételekből is több lesz önkormányzati szinten is.
"Tehát semmi ok arra a hangütésre, amit most tapasztalunk" - jelentette ki.
Az új nemzeti konzultációról szólva Orbán Viktor azt mondta, mivel ősszel a járvány második hullámára számítanak, a következő néhány hónapban olyan egyetértési pontokat kell létrehozni, amelyek a védekezés újabb időszakában a munka pillérei lesznek.
A jelenlegi koronavírus-helyzetet a miniszterelnök úgy értékelte: rendkívüli jogrendre már nincs szükség, de a járványügyi készültséget fenn kell tartani, ami az operatív törzs működésének folytatását, a kórházparancsnoki rendszer fenntartását és a tisztifőorvos jogköreinek megerősítését jelenti.
Hozzátette, számos európai országénál sikeresebb volt a magyar védekezés, sőt általában a közép-európai országok rendkívül sikeresen védekeztek. Az állampolgárok fegyelmezettsége, a gyors kormányzati döntések, az eltökélt orvosok, ápolók együtt gyakran többet érnek, mint a pénz - jegyezte meg Orbán Viktor.
Kiemelte ugyanakkor, hogy az idősebbekről továbbra sem szabad elfeledkezni, mivel a vírus jelen van, és ha felszaporodik, a célpontja újra az idős emberek lesznek. Ezért bizonyos, időseket védő szabályokat fenn kell tartani.
Az eddigi gazdaságvédelmi lépésekről szólva a kormányfő közölte: jóval egymillió fölött van azoknak a munkahelyeknek a száma, amelyek kormányzati beavatkozás híján megszűntek volna.
Kitért a hiteltörlesztési moratóriumra, amellyel - mondta - több mint kétezer milliárd forint maradt az embereknél, ráadásul kifejezetten a kevesebb pénzzel rendelkezőknek jelentett segítséget. Megjegyezte: noha a bankok nem hívei a kamatmoratóriumnak, de lehet velük tárgyalni, és sikerült olyan megoldást találni, hogy nekik is "viselhető a dolog". Hozzáfűzte, hogy a törlesztések felfüggesztése nem eredményez később kamatos kamatot. "Ha van erős kormány, akkor még a világ nagy finánctőkéseivel is (...) értelmes megállapodásokra lehet jutni" - fogalmazott.
Az EU-s helyreállítási koncepciót úgy kommentálta: az teljesen ellentétes a magyar gondolkodással, amely szerint a pénzt először meg kell keresni, utána kell elkölteni. Ha valaki úgy érzi, jól áll, bízik a jövőjében, és vállalja a hitelfelvételt, akkor azt tegye a saját kockázatára, és ne vonjon bele a saját manőverébe másokat, hogy aztán a végén ők fizessék meg az ő rossz döntésének az árát - fejtette ki.
Jelezte ugyanakkor: be kell látnia, valamit tenni kell, mert vannak államok - nem Közép-Európában -, amelyek nagy bajban vannak.
Az EU-ban a közös hitelfelvételt találták ki, amely ellen ő ugyan berzenkedik, de most kivételesen muszáj ezt az eszközt alkalmazni - mondta.
Közölte viszont: ez nem történhet úgy, hogy a pénzt igazságtalanul használják fel, és csak bizonyos országok részesülnek kedvező pénzelosztásban. "A közép-európai országokkal nem lehet kibabrálni, baleknak nem lehet bennünket nézni" - jelentette ki, tisztességes, fair elosztást követelve.
A V4-álláspontról azt mondta: sikerült teljes egyetértésre jutni, tettek is javaslatokat.
Közölte: pénteken Budapestre látogat Igor Matovic szlovák miniszterelnök a két ország közötti együttműködés megerősítése céljából. Matovicot a Szlovákiában élő magyarok jó támogatójának, rendes embernek nevezte, akinek "van szíve".
Arra a kérdésre, hogy köszönetet mond-e majd a szlovák kormányfőnek a Trianon 100. évfordulóján tett bocsánatkéréséért, Orbán Viktor azt válaszolta: "a bocsánatkérés a politikában egy nagyon nehéz dolog, és nem is tartunk erre igényt szerintem", inkább korrekt viszonyra kell törekedni.
A magyar történelem sem hibátlan, de Trianon példátlan igazságtalanságát semmilyen bocsánatkérés nem fogja orvosolni - fejtette ki, úgy fogalmazva: nem arra törekszik, hogy a múltra vonatkozóan tegyenek egymásnak "sebnyalogatós" kijelentéseket; "nem a múltat kell megváltoztatni, azt nem tudjuk, ezért a múltra vonatkozó megjegyezések szép gesztusok, de nem jön belőlük semmi".
A jövő az érdekes: "a 20. századot elvesztettük, de a 21. századot a magyarok meg fogják nyerni, egy emelkedő, erősödő és győztes ország vagyunk, és azok is leszünk a következő időszakban" - jelentette ki, hangsúlyozva: egy emelkedő Magyarországot egy emelkedő Közép-Európában képzel el. Ezért a szlovák kormányfő jövőre nézve tett megjegyzéseit tartja értékesnek, amelyek a közös magyar-szlovák sikerekről, összefogásról szólnak.
"Az a mi magyar ügyünk, hogy enyhít-e vagy nem a 100 évvel ezelőtti igazságtalanságon néhány mondat. Az enyémen speciel nem enyhít, nem mondom, hogy nem veszem észre az ilyen mondatokat, de ez nem érdekel. Az érdekel, hogy a szlovák és a magyar nép milyen pontokon működik együtt." "Egy erősödő nép vagyunk, aki társakat keres a sikeres jövőhöz" - zárta szavait.
hírek innen, onnan
Kótai Mihály lánya is szerencsét próbált az X-Faktorban
Majkának csak a bemutatkozása után esett le, hogy gyerekkorában már találkozott Rozival.
Szárítógépbe szorult egy 13 éves kislány, mentők siettek segíteni
Egy 13 éves kislányt bonyolult mentési akció során kiszabadítottak egy szárítógépből, miután bemászott annak belső, szűk terébe...
Megfejtették a JWST egyik nagy rejtélyét: a „kis vörös pöttyök” valójában fekete-lyuk-bölcsők
Egy friss, még lektorálás alatt álló munka szerint a JWST „kis vörös pöttyei” fekete-lyuk-bölcsők lehetnek.
Jelenleg ez az egy szó a legveszélyesebb a modern tudományok számára
Egy szó, ami jól hangzik, de gyakran csak az értetlenségünk fedi el.
Hargitai Bea szerint őt egész életében átkozták és sokszor szemmel verték
Azt is elárulta egy videóban, hogyan viszonyul az átkokhoz.
Videón mutatták meg, milyen módszerekkel próbálnak meg lopni vagy csalni a LIDL vásárlói
Amióta világ a világ, mindig voltak olyanok, akik ingyen vagy a többieknél olcsóbban akarták megszerezni azt, amiért a többség...
Brutális támadás ért egy ukrán várost, először csapott le ide irányított bombával Oroszország
Oroszország először vetette be az UMPB-5R rakétahajtású irányított légibombát Lozova ellen Harkiv megyében október 18-án -...
Bognár István: Négyet-ötöt rúgunk itthon, aztán kapunk egy hetest és egy hármast...
Az MTK ingadozó formájáról beszélt Bognár István, aki gólt lőtt csapata Nyíregyháza elleni 5–1-es sikere során.
Borbély Balázs az ETO győzelme után: Bumbának nagyon kívántam, hogy gólt szerezzen
A Győr szombaton 3–1-es győzelmet aratott a DVTK ellen az NB I-ben. A hazaiak vezetőedzője, Borbély Balázs elégedetten értékelt.
Kerkez nekiesett Szoboszlainak, mindketten a földön végezték – videó
A két magyar játékos összecsapásáról a Liverpool hivatalos felületein is beszámoltak.
Novemberi horoszkóp-előrejelzés a Skorpióknak: tanulj önfegyelmet és empátiát – ezek nélkül sem a párkapcsolatban, sem a karrierben nem születhet valódi előrelépés
A hónap elején a szerelem és a munka egyaránt próbára teheti türelmedet. Egy korábbi kapcsolat helyrehozása vagy egy új szenvedély...
Ilyet még nem láttunk: elképesztő módon ért véget az UFC-meccs
A fő mérkőzésen történt mindez.
Sport
Bognár György a Paks elvett góljáról: Egy rutinos ember becsapott egy rutintalant
Nézzük, hogyan értékelt a két vezetőedző az 1–1-re végződő Paks–Debrecen mérkőzés után.
Hiába minden erőfeszítés: nem hosszabbít szerződést a Liverpool kiszemeltje
A Crystal Palace csapatkapitányának szerződése a mostani idény után jár le, a kérdés már csak az, hogy melyik csapat nyújtja a legelőnyösebb ajánlatot.
A Barcelona megtalálta Lewandowski utódját
Némiképp meglepő, de nem először felbukkanó név jelent meg a Barcelona radarján.
Nincs helye disznóknak a klubunkban. – Üzenték a Bayern szurkolói a világbajnok védőnek
A bajorok ultrái több transzparenst is kifeszítettek Jerome Boateng ellen, akit többek között 2021-ben elítéltek volt partnere bántalmazásáért. A többek között Németországgal világbajnokságot, és a Bayern Münc
Luis Enrique: Három gólt kaptunk, lehetetlen, hogy elégedett legyek
A Paris Saint-Germain vezetőedzője nem volt elégedett a Strasbourg elleni 3–3-as döntetlennel.
Hansi Flick illetlen gesztussal ünnepelt a Barcelona győztes gólja után
Hansi Flick nem tudta fékezni lelkesedését a Barcelona Girona elleni győztes góljánál, a német edző bemutatott az ünneplés során.
Váratlan sorrend a Forma–1 időmérőjén, de több pilóta rajthelye is biztosan változik
A balesettel indult austini kvalifikáció mindhárom szakaszát a végén súlyosat hibázó pilóta nyerte, mögötte viszont akadtak fordulatok.
Kiütéses győzelemmel jött fel a második helyre az MTK
Az MTK Budapest magabiztos, 5-1-es győzelmet aratott a Nyíregyháza Spartacus felett az NB I 10. fordulójában, ezzel ideiglenesen a tabella második helyére lépett. A hazaiaknál Molnár Ádin duplázott, Bognár István ped
Drámai hajrá Barcelonában: késői gól döntött a katalán derbin
A Barcelona nehéz helyzetbe került a Girona ellen, de Araújo a ráadásban szerzett góljával 2–1-re győzött a katalán csapat.
Küzdelmes meccsen húzta be a három pontot az Arsenal, Erling Haaland eszméletlen formában tolja a City szekerét
Szoboszlai Dominikék majd vasárnap délután lépnek pályára a Manchester United ellen.
Arda Güler a mostani kijelentésével nem csak Szoboszlainak küldött egyértelmű üzenetet
A Real Madrid török középpályása és a magyar játékos november elején találkozhat Liverpoolban.
A Győr tovább mélyítette a diósgyőri gondokat
Az ETO FC 3–1-re legyőzte a Diósgyőrt az NB I (Fizz Liga) 10. fordulójában. Hiába szereztek a miskolciak vezetést a találkozón, a hazaiak fordítottak és két meccs után tudtak ismét nyerni a ligában. A Diósgyőr z
Bulvár
Kőkeményen elbántak Zelenszkijjel a Fehér Házban, tragikus lehet Ukrajna számára a budapesti békecsúcs
Aggasztó jelek Ukrajna számára Amerikában a budapesti találkozó előtt.
A Fidesz legnagyobb kritikusához kopogtatott be a NAV, hihetetlen dolgot kértek rajta számon
Teljesen kiakadt a sztár a NAV intézkedése miatt, nyilvánosan mutatta be a bizonyítékokat.
Dobd a WC-be ezt a tablettát: minden makacs szennyeződést eltüntet 30 perc alatt
Hiába a drága vegyszerek és a hosszas súrolás, a WC-ben lévő vízkő és sárgás foltok sokszor egyszerűen nem akarnak eltűnni. Pedig a megoldás sokkal egyszerűbb – és olcsóbb –, mint gondolnánk: egyetlen tablet
Ne felejtsd el, vasárnap óraátállítás! 2025 őszén erre kell tekerni az órát - Ez lehet az utolsó óraállítás?
Október 26-án lesz az őszi óraátállítás 2025-ben. Mutatjuk, mit érdemes ennek kapcsán tudni.
Be ne fizesd ezt a számlát: minden pénzed ellophatják
Ha így érkezik a számlád, semmiképp ne kattints rá, mutatjuk, mi a teendő.
Úgy mellbe rúgta a 14 éves gyerek a tanárt, hogy meghalt a nő
A hatóságok még vizsgálják az eset körülményeit.
Budapesti csúcs: Orbán Viktor nem viccelt, már nyáron megtiltotta a tüntetéseket
Most már világossá vált, hogy mi szükség volt a nyári szigorításoknak. Igaz, nem érkezett a társadalmi egyeztetés során semmilyen ellenérv a civilek részéről.
Már csak pár nap maradt: ezt minden háztulajdonosnak el kell intéznie
Közelednek az első fagyok, ezért minden ingatlantulajdonosnak érdemes mielőbb felkészítenie a vízóráját és vízhálózatát a télre. Aki ezt elmulasztja, az akár több tízezer forintos kárt is kockáztat – az elf
„A saját udvaromon tetőtől talpig megmotoztak, megbilincseltek, aztán beraktak egy rendőrautóba” – nehézsúlyú bűnözőkként kezelik a falfirkával rongálókat
2022 óta bűncselekménynek minősül a falfirkával elkövetett rongálás. Összeszedtünk néhányat az azóta indított abszurd büntetőeljárásokból, és bemutatjuk az „elvetemült bűnözőket” is.
Eddig mind rosszul tudtuk: Ez a legideálisabb hőmérséklet az alváshoz a szakértők szerint
Te is gyakran forgolódsz éjszaka, mert sehogyan sem találod a megfelelő hőmérsékletet?Nem vagy egyedül – kutatások szerint az emberek többsége túl melegnek vagy túl hidegnek érzi a hálószobát alvás közben. Ped
Felnyitott egy sírt a rendőrség egy Heves vármegyei temetőben, amit találtak, arra nem lehet felkészülni
A "nem mindennapi történet" enyhe kifejezés.


- Megépült Nógrád megye legnagyobb napelemparkja
- Leesett az első hó Nógrád megyében
- Digitális Közösségi Alkotóműhelyt adtak át a Borbély Lajos Szakközépiskolában
- Hiába tilos, mégis sokan fűtenek hulladékkal
- Egymilliárd forintos beruházásban bővült a Salgglas termékpalettája
- Idén is emlékmenettel tisztelegnek a doni hősök előtt
- Újabb 3 évre kapott bizalmat a "A Háztartások Foglalkoztatásáért Alapítvány"
- Egyre kevesebben élnek Nógrád megyében
- Új járművek és eszközök érkeznek a nógrádi mentőállomásokra
- Ónos eső miatt adtak ki riasztás Nógrád megyére
- "Kapcsolatot teremtünk" interaktív fórum
- Közérdekű közlemény
- Nógrád Megyei Kormányhivatal: aki csak teheti, interneten keresztül intézze hivatalos ügyeit