Koronavírus - Kormányszóvivő: mindenki lehet fertőzött
A koronavírus ott lehet minden településen, ott van minden megyében, mindenki lehet fertőzött - mondta a kormányszóvivő szombaton, a Facebookon közzétett Kormányinfó Plusz tájékoztatón.
Szentkirályi Alexandra úgy fogalmazott, tudja, hogy nehéz, de arra kér mindenkit: tanuljanak más országok példájából, vegyék komolyan a helyzetet, legyenek fegyelmezettek, tartsák be az előírásokat, és aki teheti, maradjon otthon.
Kiemelte, "Magyarországon is tombol a koronavírus okozta világjárvány, aminek a neheze még csak most jön".
A járvány mindenki életét felborította: a diákok nem tudnak iskolába járni, emberek veszítik el a munkahelyüket, az idősek pedig el vannak szakítva a családtagjaiktól, ismerőseiktől - fejtette ki.
A kormányszóvivő megköszönte minden védekezésben részvevőnek az elmúlt hetek erőfeszítéseit, legyen szó egészségügyi és szociális dolgozókról, rendőrökről, katonákról. Ugyanígy köszönet illeti azokat is, akik ebben a helyzetben elvégzik a mindennapi élethez szükséges legfontosabb munkákat, továbbá azokat is, akik betartják a szabályokat és csak a legszükségesebb esetben hagyják el otthonukat - tette hozzá.
Szentkirályi Alexandra aláhúzta, a kormány minden eszközt megragad, hogy az emberéleteket mentse. "Egyre több a fertőzött, egyre több az elhunyt, ezért is fontos, hogy még több időt nyerjünk" - mondta.
Hangsúlyozta, országszerte készülnek a kórházak a tömeges megbetegedésekre, az egészségügyi és szociális dolgozóknak képzések indultak, folyamatos a további egészségügyi eszközök megrendelése.
A kormányszóvivő kitért arra is, a kabinet korlátlan anyagi eszközöket biztosít a koronavírus-járvány elleni védekezéshez: létrehozta a járványügyi és a gazdaságvédelmi alapokat. A járvány lassítása mellett ugyanis a gazdaságot is újra kell indítani, amihez szükség lesz a politikai pártok, az önkormányzatok, a bankok, a multinacionális cégek hozzájárulására is - sorolta.
Szentkirályi Alexandra közölte, a kormány magán kezdte a takarékoskodást, eddig több mint 1300 milliárd forintot csoportosított át a minisztériumoktól a védekezésre.
Emlékeztetett, Orbán Viktor miniszterelnök korábban bejelentette, a kormány meghosszabbítja az érvényben lévő kijárási korlátozást, és ezt hetente felülvizsgálja. Erre azért van szükség, mert eddig tudtuk fékezni a járvány terjedését, de a megbetegedések száma biztosan nőni fog - mondta.
A kormányszóvivő szerint azért fontos a korlátozások betartása, hogy megfelelően fel lehessen készülni a fertőzöttek ellátására.
Felidézte, arról is döntés született, hogy az önkormányzatok húsvét alatt maguk dönthetnek szigorú intézkedések bevezetéséről, mivel az ünnep különösen kockázatos a vírus terjedése szempontjából.
Szentkirályi Alexandra - egy általa felolvasott kérdésre - elmondta, az idei húsvétkor le kell mondani a nagy családi összejövetelekről, valamint a barátok, ismerősök locsolásáról: a kormány mindenkit arra kér, hogy szűk családi körben, vagyis azokkal töltse az ünnepet, akikkel egyébként is együtt lakik.
Különösen fontosnak nevezte, hogy az időseket, krónikus betegeket se látogassák, hiszen rájuk különösen veszélyes a vírus. Hangsúlyozta: azonban figyelni kell arra, hogy senki se érezze magát egyedül, ezért a családtagokat érdemes gyakran felhívni.
A kormányszóvivő a külföldről hazatérőket arra kérte, hogy vonuljanak kéthetes, önkéntes házi karanténba. Emlékeztetett, a fertőzések gócpontjának számító országokból: Olaszországból, Kínából, Dél-Koreából és Iránból érkezők automatikusan hatósági házi karanténba kerülnek.
Szentkirályi Alexandra azt kérte, senki ne próbálja meg kijátszani a kijárási korlátozást, mert ezen emberek élete múlik. Sportolásnál például próbáljanak 2 méternél is nagyobb távolságot tartani másoktól. Arra is kérte az embereket, hogy kerüljék a távolabbi kirándulásokat, például a Balatonra utazást, hiszen minden ilyen helyváltoztatás csak újabb lehetőség a fertőzés továbbadására. "Maradjunk a saját otthonunk környezetében" - tette hozzá.
Szólt arról is, azért van több autó az utakon, mert a kormány díjmentessé tette a parkolást az egész országban, hogy lehetőség szerint minél kevesebben utazzanak zsúfolt tömegközlekedési járműveken. "Ez nem azt jelenti, hogy lazítottunk volna a szabályokon" - mutatott rá.
A kormányszóvivő aláhúzta, a kabinet az ország történetében egyedülálló gazdaságvédelmi akciótervet fogadott el. "senkit nem hagyunk ebben a helyzetben egyedül, minden eszközt megragadunk, amivel segíthetjük a magyar embereket, családokat és vállalkozásokat" - fogalmazott.
Kiemelte, a kormány céljai a válsághelyzetben sem változtak: "a munkában hiszünk, nem a segélyben". Hozzátette, "2010-ben is így indultunk és harmadára csökkentettük a munkanélküliséget". "Egyszer már sikerült, ezért most is ezt az utat követjük" - mondta.
Felidézte, a munkavállalók és a munkáltatók rövidített munkaidőben állapodhatnak meg, amennyiben a cég rendelésállománya 15-50 százalék közötti mértékben csökkent, az állam ekkor a teljes és a rövidített munkaidő közötti bér 70 százalékát pótolja ki. A kormányszóvivő ezzel összefüggésben azt kérte, hogy a munkavállaló töltse hasznosan a kieső időt: képezze magát, vagy végezzen más, a munkahelye szempontjából fontos tevékenységet.
Hangsúlyozta, a kormány több oldalról is segíti a családok megélhetését, a munkahelyek megvédése mellett az év végéig felfüggesztette a hitelfizetést és különböző bértámogatási intézkedéseket vezetett be.
Szentkirályi Alexandra elmondta, a kabinet a veszélyhelyzet idejére meghosszabbította a család- és gyermekvédelmi támogatásokat, szociális juttatásokat. Kérdésre példaként említette, hogy a családi pótlékra jogosultság nem a 2019-2020-as tanév utolsó napjáig, hanem a veszélyhelyzet megszűnése hónapjáig jár.
hírek innen, onnan
VSquare: hírszerzési információk szerint Putyin csapatot küld Magyarországra a választások megzavarására
Az érintettek diplomáciai vagy szolgálati útlevéllel dolgozhatnak, ami jelentős jogi védelmet biztosít számukra.
„Nagyon ijesztő ez az egész” - senki sem tudja, hova vitték Galla Miklóst, a barátai is tehetetlenek
A humorista teljesen elzárkózott a külvilágtól, még a rokonaival sem beszél évek óta. A teljes bizonytalanság miatt egykori alkotótársa...
Trump segíthet Orbánnak megnyerni a választást? – teszi fel a kérdést a Politico
A Politico szerint Donald Trump és az amerikai MAGA‑mozgalom minden eddiginél aktívabban igyekszik támogatni Orbán Viktort, aki 16 év után...
Történelmi vereségekbe szaladt bele a Kiel: Imre Bence csapata a saját árnyéka lett
Kétszer is történelmi vereséget szenvedett, lemaradhat a BL-indulásról.
Allergiás? Így segíthet az allergénspecifikus immunterápiamegoldást?
Aki allergiásként komoly életminőség-romlást él meg az állandó tüsszögés, orrdugulás, szemviszketés, torokkaparás miatt, az pontosan...
Fokozódik a helyzet az országban: súlyosbodó veszélyre figyelmeztetnek a szakemberek
Kiadták a figyelmeztetést.
"Az is felfoghatatlan számomra, hogy..." - megszólalt Galla Miklósról Dombóvári István
Egyre rejtélyesebb, ami történt Galla Miklóssal.
Kertész ismerősöm tanácsa: Ha ekkor metszed meg a levendulát, kétszer annyi virágot hoz majd!
A levendula metszése elengedhetetlen, ugyanis csak így fog a cserje virágozni. Mutatjuk, mikor kell elővenned a metszőollót.
Rengetegen nem ismerik a szabályt: 50 felett nem kaphatsz jogosítványt, ha ezzel diagnosztizál az orvos
Ezt bizony kevesen tudták.
Nagy Ő Krisztának nem mozog az arca az elrontott plasztikától: így beszélt róla
A Nagy Ő idei nyertese igazi plasztikai horrortörténetet mesélt el, jogi útra is kellett terelnie az esetet.
Adásban lett rosszul a TV2 sztárja: azonnal hívni kellett a mentőket
A Séfek séfe idei évada tele van drámai helyzetekkel, most mentőt kellett hívni a stúdióba.
Sztrájkolnak a buszsofőrök Pécsen: közzétették a rendkívüli menetrendet
Megosztotta az elégséges szolgáltatást biztosító menetrendet a pécsi közösségi közlekedési feladatokat ellátó Tüke Busz Zrt. A...
Sport
A Fradi légiósa üzent a magyar közönségnek, majd kirakták a magyarok elleni keretből
Golovin Vlagyimir fontos dolgot hiányolt, Albek Anna és Szemerey Zsófi szerint címeres mezben nem megengedhető, ami történt.
Áll a bál Győrben, kemény üzenetet tett közzé az NB I éllovasa
Felrúgott egyezség, megrendült bizalom – az ETO FC vezetősége határozott közleményt adott ki.
Leleplezte Dárdaiék módszereit az Újpest külföldi játékosa, aki eltávolodott a kaputól
Matija Ljujics szerint már érezhetőek a változások.
„Aki felveszi a magyar válogatott mezét, ezt nem engedheti meg magának”
A dánok elleni vereség után kemény kritikát fogalmazott meg a magyar női kézilabda-válogatott játékosa.
Eltiltották a gyúrástól a Premier League legizmosabb futballistáját
A szélső korábban azt nyilatkozta, nem szokott edzőterembe járni, most meg már nem is járhat.
A Honvéd elrontotta a bulit: a Magyar Kupa nem csak az NB I-es csapatoké
Egyetlen gól döntött a negyeddöntő utolsó mérkőzésén.
A tavasz bajnoka várja a bajnokot – a Fradi bosszúra készül
Robbie Keane együttesének nyernie kell, ha nem akar leszakadni az éllovas ETO-tól.
Óriási erősítést kaphat a Liverpool, Slot pedig a hónap menedzsere lehet
A februári három siker után a jelöltek közé beválasztott tréner jó hírt osztott meg a szurkolókkal.
Változtattak a rajtprocedúrán a hétvégi Formula–1-es Ausztrál Nagydíj előtt
Újabb módosítás a szezonnyitóra.
A Rüdiger által fejen térdelt Getafe-játékos: Meg is ölhetett volna, fordított helyzetben tíz meccsre eltiltottak volna
A sértett sem érti, miért úszta meg a súlyos szabálytalanságot a Real Madrid védője.
Lindsey Vonnt látva újra kell írni az orvosi szakkönyveket
Egy hónap sem telt el tragikus balesete óta, de már az edzőteremben erősít a havas lejtők csodalénye.
Nem volt messze a régóta várt sikertől a magyar női kézilabda-válogatott az Eb-ezüstérmes ellen
Remekül védett Szemerey Zsófi és Anna Kristensen is.
Bulvár
Olyan megdöbbentőt mondott a magyarokról Putyin Moszkvában, ami minden híradásból kimaradt
Szijjártó Péter váratlanul Moszkvába látogatott.
Brutális áremelkedés a kutakon péntektől: ennyivel nő a gázolaj és benzin ára
Rossz hír jött az autósoknak.
Újabb botrány a Tisza Párt körül, verekedésbe keveredett Nagy Ervin
A választások közeledtével különösen nagy figyelem irányul a pártokra, semmi nem marad észrevétlen.
Az Orbán által emlegetett titkos jelentés három év börtönnel fenyegeti Magyar Péteréket
Lapunk kérte a nemzetbiztonsági jelentés titkosságának feloldását, ami a kormányfő szerint nem lehetetlen.
Magyar Péter üzent Zelenszkijnek: Egy külföldi állami vezető sem fenyegethet egyetlen magyart sem
Ha igazak a hírek, akkor az ukrán elnök megfenyegette Orbán Viktor miniszterelnököt. Hadd tegyem
Megtalálták Kádár János sírrablóit, ők tették, lezárult az évezred legnagyobb rejtélye?
Lassan 20 éve rabolták ki az egykori pártvezér és a felesége sírját.
27 percig volt halott, felébredve tollat kért, és egyetlen hátborzongató szót írt a papírra...
Hatszor indították újra a szívét, és amit utána mesélt, attól az orvosok is lefagytak.
Csökkent libidó, elmaradt orgazmus: Egy gyógyszer miatt végleg megváltozott a szexuális életünk
Amikor a páromnak antidepresszánst írtak fel, nem a szex jutott először eszembe. Az életünk számos területén könnyített, de a szexuális életünk megváltozott.
Váratlan lépésre szánta el magát az unió: így vetnének véget Orbán Viktor és Zelenszkij durva vitájának
Az Európai Unió pénzügyi és technikai támogatást nyújtana Ukrajnának a Barátság kőolajvezeték megrongálódott szakaszainak helyreállításához.
Tarjányi Péter: Egy hatalmas nyertese van a közel-keleti konfliktusnak
A szakértő elárulta, meddig tarthat a kontroll átvétele Irán belső területein.
Gulyás: Dubajból azért nem hoztunk haza magyarokat katonai géppel, mert a felszállás veszélyesebb lett volna, mint az ottmaradás
A miniszter elmondása szerint mindenhova küldenek mentesítő járatot, ahol magyarok várnak a hazatérésre, de mérlegelni kell a kockázatokat. Úgy ítélték meg, hogy Jordániában nem jelent nagyobb veszélyt a repülőg
Putyin politikai feltételhez kötötte a magyar olaj- és gázszállításokat
Amivel az Orbán-kormány vádolja Ukrajnát – a magyarországi gázszállítás politikai okokból történő manipulálása – azt Putyin a maguk részéről nyíltan elismerte a tegnapi találkozó után.
blogmorzsák
Hamis alkatrészek, rejtett költségek
Mire kell figyelni a tavaszi kerékpárjavítás vagy alkatrészcsere során?
Amikor a testünk üzenni kezd
Nemcsak a hangulatunkat vagy az alvásunkat érinti, hanem az intimitást is.

- Megépült Nógrád megye legnagyobb napelemparkja
- Leesett az első hó Nógrád megyében
- Digitális Közösségi Alkotóműhelyt adtak át a Borbély Lajos Szakközépiskolában
- Hiába tilos, mégis sokan fűtenek hulladékkal
- Egymilliárd forintos beruházásban bővült a Salgglas termékpalettája
- Idén is emlékmenettel tisztelegnek a doni hősök előtt
- Újabb 3 évre kapott bizalmat a "A Háztartások Foglalkoztatásáért Alapítvány"
- Egyre kevesebben élnek Nógrád megyében
- Új járművek és eszközök érkeznek a nógrádi mentőállomásokra
- Ónos eső miatt adtak ki riasztás Nógrád megyére
- "Kapcsolatot teremtünk" interaktív fórum
- Közérdekű közlemény
- Nógrád Megyei Kormányhivatal: aki csak teheti, interneten keresztül intézze hivatalos ügyeit


