Gulyás: iskolaőrséget hoz létre a kormány
Iskolaőrség létrehozásáról döntött a kormány - közölte a Miniszterelnökség vezetője csütörtöki online sajtótájékoztatóján, ahol arról is beszámolt: 2021. január 1. helyett 2021. július 1-jével tiltják be Magyarországon az egyszer használatos műanyagokat.
Az iskolaőrségről Gulyás Gergely azt mondta, az intézkedés első körben mintegy 500 iskolát érint, ebből körülbelül 140-150 szakiskola. Az iskolaőr része lesz a tantestületnek, állandó jelleggel jelen lesz az iskolában - azokban az intézményekben, ahol a legsúlyosabb fegyelmi problémák vannak -, és nagyrészt vélhetően korábbi rendőrök töltik majd be a posztot az 500 tagú testületben. Az iskolaőrnél fegyver nem lesz, de más kényszerítő eszközök lehetnek nála, és intézkedési jogosultsága is lesz erőszak megakadályozása érdekében.
Kibővítik továbbá azoknak a bűncselekményeknek a körét, amelyeknél a büntethetőség alsó korhatára 12 év, és a pedagógusok sérelmére elkövetett összes bűncselekmény ebbe a körbe tartozik majd - közölte a tárcavezető.
Az államnak feladata, hogy az iskolában a rendet biztosítsa, a pedagógusokat pedig megvédje - jelentette ki, megjegyezve: a legtöbb helyen ilyen problémák nincsenek, de vannak olyan térségek, ahol rendszeresek a fegyelmi gondok, és állandó a tanárokkal szembeni erőszak veszélye, ami tűrhetetlen, megengedhetetlen.
Hozzátette, egyeztettek az érintett térségek országgyűlési képviselőivel is, mindannyian támogatták a javaslatot. Ha pedig szükséges, a kormány kész több iskolaőrt is alkalmazásba állítani.
Gulyás Gergely bejelentette azt is: 2021. január 1. helyett 2021. július 1-jével tiltják be Magyarországon az egyszer használatos műanyagokat.
A betiltást úgy kell megtenni, hogy az - különösen a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetben - ne veszélyeztessen munkahelyeket - hangsúlyozta.
Jelezte, Palkovics László innovációs és technológiai miniszter lefolytatta az egyeztetéseket az ágazati szereplőkkel és a leginkább érintett választókerületek parlamenti képviselőivel - elsősorban a fideszes Font Sándor kerületét érinti -, ezután állapodtak meg a jövő évi július 1-jei időpontban, valamint abban, hogy 15 mikron felett fogják betiltani az egyszer használatos műanyagok gyártását. Az EU-s előírás 50 mikron feletti betiltást ír elő, vagyis a magyar szabályozás szigorúbb lesz - jegyezte meg.
"A zöldpolitikában vitt elkötelezettségünkkel ez összhangban áll" - mondta.
Közölte továbbá, hogy az Innovációs és Technológiai Minisztérium az ágazatban tízmilliárd forintot bocsát a vállalkozások rendelkezésére a technológiaváltás érdekében, így a versenyképességük ugyanolyan vagy még jobb lesz annak ellenére, hogy az eddigi termékeik egy részét a továbbiakban nem gyárthatják majd.
Gulyás Gergelyt kérdezték arról, hogy a benyújtott jövő évi költségvetés kapcsán Karácsony Gergely főpolgármester arra panaszkodott: a szolidaritási hozzájárulás kivéreztetné az önkormányzatokat. A miniszter erre úgy reagált: eddig olyan döntéseket hoztak, miszerint az önkormányzatok az államnál lényegesen kisebb mértékben és arányban kellett, hogy szerepet vállaljanak a védekezésben. Ez a fővárosi önkormányzatot a lehető legcsekélyebb mértékben érintette, hiszen gépjárműadó-, illetve idegenforgalmiadó-bevétele nincs. Rámutatott: a fővárosnak "a szolidaritásiadó-ügyben" volt egy kedvezménye, ennek mértéke jövő évben jelentősen csökken. Ez nem a központi bevételek növelését jelenti, mert amit a kormány ilyen címen a gazdagabb önkormányzatoktól évek óta beszed, azt a szegényebbeknek fizeti ki - magyarázta. Az a kérésük a főpolgármesterhez és a fővároshoz, hogy abban a szolidaritásban, amit az egész országtól kérnek, vegyenek részt, a terhek egyáltalán nem aránytalanok, sőt eddig aránytalanul kedvezőek voltak számukra - közölte.
Arról, hogy a főváros kért-e már plusz forrást a Lánchíd felújítására, elmondta: még Tarlós István előző városvezető kért, vele meg is állapodtak, hogy e célra 6 milliárd forintot biztosítanak. Ezt fenntartják, ugyanakkor nem tudják, van-e még erre a forrásra igény - utalt Dorosz Dávid főpolgármester-helyettes héten tett nyilatkozatára, miszerint a kormányt a lehető legtávolabb tartanák a beruházástól. A kormány azt szeretné, ha minél gyorsabban, a Tarlós Istvánnal kötött megállapodásnak megfelelően, legfeljebb másfél éves lezárással a fővárosi fenntartású híd felújítása megtörténne. Ha a kormány segítségét ehhez nem kéri a fővárosi önkormányzat, akkor azt örömmel fordítják gazdaságélénkítésre, járványügyi védekezésre - jegyezte meg Gulyás Gergely.
Kitért arra is, hogy legközelebb június 9-én, a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa ülésén találkoznak Karácsony Gergellyel, és ott kérni fogják, tegye világossá, a főpolgármester-helyettes nyilatkozata az ő álláspontja is-e.
Az olasz külügyminiszter felvetéséről, hogy az unió országai egységesen június 15-én nyissák meg a határokat, azt mondta: minden kormány a saját polgárainak biztonságáért felel, és a magyar kormány is ennek megfelelően tárgyal. Először azokkal az országokkal szeretnék nyitni és nyitják is a határokat, ahol a fertőzés mértéke nem tér el arányaiban a magyartól. Olaszország nem tartozik még ebbe a körbe, a velük való nyitásra szerinte még várni kell, és ezt nem csak Magyarország gondolja így.
Az Európai Bizottság előző nap bejelentett 750 milliárd eurós mentőcsomagjáról elmondta: Orbán Viktor csütörtökön többekkel tárgyal, és a kormány ezután alakítja ki álláspontját. A kormányfő várhatóan a pénteki rádióinterjúban már érdemben tud reagálni.
Hozzátette: a közös hitelfelvétel egy olyan új szakasza az integrációnak, ami eddig még nem létezett, és jól meg kell fontolni, hogy akarnak-e ebbe az irányba elindulni, és milyen következményei lehetnek ennek.
A rozsdaövezetekben tervezett lakásépítéssel kapcsolatos kérdésre válaszolva Gulyás Gergely elmondta: ez új lehetőséget jelent a nagyvárosoknak és elsősorban a fővárosnak. Valós városrehabilitációt szeretnénk, ami akkor lehet sikeres, ha az állam a piacot is be tudja vonni - tette hozzá. Elmondta: az itt épülő ingatlanok mérete a 150 négyzetmétert nem haladhatja meg, és az építés után 5 százalékos áfát kell csak fizetni.
A rozsdaövezetekre vonatkozó áfatörvényt illetően közölte azt is: a szabályozás kialakításakor tekintettel voltak az EU eddigi adóügyi gyakorlatára, így remélhetőleg ebből nem lesznek viták Brüsszelben.
A román külügyminiszternek a Magyarországról érkező gazdaságfejlesztő támogatásokra vonatkozó nyilatkozatát Gulyás Gergely úgy értékelte: 100 év elteltével üdvözítő lenne, ha Románia az ott élő magyarságot is saját polgárinak tekintené, és ha így lenne, akkor örülne annak, hogy magyar többségű térségekben megjelennek a magyar vállalati vagy állami pénzek is. Mi nagy örömmel vennék, ha a román kormány úgy döntene, hogy a Magyarországon élő román közösséget bármivel támogatja, mert mi úgy gondoljuk, hogy ezzel Magyarországot gyarapítja - emelte ki.
Az elmúlt időben történt erőszakos bűncselekményekre vonatkozó kérdésre elmondta: a kormány mindig a szigorú büntetőpolitika pártján állt, de a történtek arra is felhívták a figyelmet, hogy a fiatalok droghasználata veszélyt jelent az egész társadalomra, és foglalkozni kell ezzel a kérdéssel.
Arról is beszélt, hogy sokan a kedvezményes adózási lehetőségek miatt alapítottak egyházat, de a Hit Gyülekezetével kapcsolatban ez a vád nem merülhet fel, itt működő és hívekkel rendelkező egyházról van szó.
hírek innen, onnan
Kótai Mihály lánya is szerencsét próbált az X-Faktorban
Majkának csak a bemutatkozása után esett le, hogy gyerekkorában már találkozott Rozival.
Szárítógépbe szorult egy 13 éves kislány, mentők siettek segíteni
Egy 13 éves kislányt bonyolult mentési akció során kiszabadítottak egy szárítógépből, miután bemászott annak belső, szűk terébe...
Megfejtették a JWST egyik nagy rejtélyét: a „kis vörös pöttyök” valójában fekete-lyuk-bölcsők
Egy friss, még lektorálás alatt álló munka szerint a JWST „kis vörös pöttyei” fekete-lyuk-bölcsők lehetnek.
Jelenleg ez az egy szó a legveszélyesebb a modern tudományok számára
Egy szó, ami jól hangzik, de gyakran csak az értetlenségünk fedi el.
Hargitai Bea szerint őt egész életében átkozták és sokszor szemmel verték
Azt is elárulta egy videóban, hogyan viszonyul az átkokhoz.
Videón mutatták meg, milyen módszerekkel próbálnak meg lopni vagy csalni a LIDL vásárlói
Amióta világ a világ, mindig voltak olyanok, akik ingyen vagy a többieknél olcsóbban akarták megszerezni azt, amiért a többség...
Brutális támadás ért egy ukrán várost, először csapott le ide irányított bombával Oroszország
Oroszország először vetette be az UMPB-5R rakétahajtású irányított légibombát Lozova ellen Harkiv megyében október 18-án -...
Bognár István: Négyet-ötöt rúgunk itthon, aztán kapunk egy hetest és egy hármast...
Az MTK ingadozó formájáról beszélt Bognár István, aki gólt lőtt csapata Nyíregyháza elleni 5–1-es sikere során.
Borbély Balázs az ETO győzelme után: Bumbának nagyon kívántam, hogy gólt szerezzen
A Győr szombaton 3–1-es győzelmet aratott a DVTK ellen az NB I-ben. A hazaiak vezetőedzője, Borbély Balázs elégedetten értékelt.
Kerkez nekiesett Szoboszlainak, mindketten a földön végezték – videó
A két magyar játékos összecsapásáról a Liverpool hivatalos felületein is beszámoltak.
Novemberi horoszkóp-előrejelzés a Skorpióknak: tanulj önfegyelmet és empátiát – ezek nélkül sem a párkapcsolatban, sem a karrierben nem születhet valódi előrelépés
A hónap elején a szerelem és a munka egyaránt próbára teheti türelmedet. Egy korábbi kapcsolat helyrehozása vagy egy új szenvedély...
Ilyet még nem láttunk: elképesztő módon ért véget az UFC-meccs
A fő mérkőzésen történt mindez.
Sport
Bognár György a Paks elvett góljáról: Egy rutinos ember becsapott egy rutintalant
Nézzük, hogyan értékelt a két vezetőedző az 1–1-re végződő Paks–Debrecen mérkőzés után.
Hiába minden erőfeszítés: nem hosszabbít szerződést a Liverpool kiszemeltje
A Crystal Palace csapatkapitányának szerződése a mostani idény után jár le, a kérdés már csak az, hogy melyik csapat nyújtja a legelőnyösebb ajánlatot.
A Barcelona megtalálta Lewandowski utódját
Némiképp meglepő, de nem először felbukkanó név jelent meg a Barcelona radarján.
Nincs helye disznóknak a klubunkban. – Üzenték a Bayern szurkolói a világbajnok védőnek
A bajorok ultrái több transzparenst is kifeszítettek Jerome Boateng ellen, akit többek között 2021-ben elítéltek volt partnere bántalmazásáért. A többek között Németországgal világbajnokságot, és a Bayern Münc
Luis Enrique: Három gólt kaptunk, lehetetlen, hogy elégedett legyek
A Paris Saint-Germain vezetőedzője nem volt elégedett a Strasbourg elleni 3–3-as döntetlennel.
Hansi Flick illetlen gesztussal ünnepelt a Barcelona győztes gólja után
Hansi Flick nem tudta fékezni lelkesedését a Barcelona Girona elleni győztes góljánál, a német edző bemutatott az ünneplés során.
Váratlan sorrend a Forma–1 időmérőjén, de több pilóta rajthelye is biztosan változik
A balesettel indult austini kvalifikáció mindhárom szakaszát a végén súlyosat hibázó pilóta nyerte, mögötte viszont akadtak fordulatok.
Kiütéses győzelemmel jött fel a második helyre az MTK
Az MTK Budapest magabiztos, 5-1-es győzelmet aratott a Nyíregyháza Spartacus felett az NB I 10. fordulójában, ezzel ideiglenesen a tabella második helyére lépett. A hazaiaknál Molnár Ádin duplázott, Bognár István ped
Drámai hajrá Barcelonában: késői gól döntött a katalán derbin
A Barcelona nehéz helyzetbe került a Girona ellen, de Araújo a ráadásban szerzett góljával 2–1-re győzött a katalán csapat.
Küzdelmes meccsen húzta be a három pontot az Arsenal, Erling Haaland eszméletlen formában tolja a City szekerét
Szoboszlai Dominikék majd vasárnap délután lépnek pályára a Manchester United ellen.
Arda Güler a mostani kijelentésével nem csak Szoboszlainak küldött egyértelmű üzenetet
A Real Madrid török középpályása és a magyar játékos november elején találkozhat Liverpoolban.
A Győr tovább mélyítette a diósgyőri gondokat
Az ETO FC 3–1-re legyőzte a Diósgyőrt az NB I (Fizz Liga) 10. fordulójában. Hiába szereztek a miskolciak vezetést a találkozón, a hazaiak fordítottak és két meccs után tudtak ismét nyerni a ligában. A Diósgyőr z
Bulvár
Kőkeményen elbántak Zelenszkijjel a Fehér Házban, tragikus lehet Ukrajna számára a budapesti békecsúcs
Aggasztó jelek Ukrajna számára Amerikában a budapesti találkozó előtt.
A Fidesz legnagyobb kritikusához kopogtatott be a NAV, hihetetlen dolgot kértek rajta számon
Teljesen kiakadt a sztár a NAV intézkedése miatt, nyilvánosan mutatta be a bizonyítékokat.
Dobd a WC-be ezt a tablettát: minden makacs szennyeződést eltüntet 30 perc alatt
Hiába a drága vegyszerek és a hosszas súrolás, a WC-ben lévő vízkő és sárgás foltok sokszor egyszerűen nem akarnak eltűnni. Pedig a megoldás sokkal egyszerűbb – és olcsóbb –, mint gondolnánk: egyetlen tablet
Ne felejtsd el, vasárnap óraátállítás! 2025 őszén erre kell tekerni az órát - Ez lehet az utolsó óraállítás?
Október 26-án lesz az őszi óraátállítás 2025-ben. Mutatjuk, mit érdemes ennek kapcsán tudni.
Be ne fizesd ezt a számlát: minden pénzed ellophatják
Ha így érkezik a számlád, semmiképp ne kattints rá, mutatjuk, mi a teendő.
Úgy mellbe rúgta a 14 éves gyerek a tanárt, hogy meghalt a nő
A hatóságok még vizsgálják az eset körülményeit.
Budapesti csúcs: Orbán Viktor nem viccelt, már nyáron megtiltotta a tüntetéseket
Most már világossá vált, hogy mi szükség volt a nyári szigorításoknak. Igaz, nem érkezett a társadalmi egyeztetés során semmilyen ellenérv a civilek részéről.
Már csak pár nap maradt: ezt minden háztulajdonosnak el kell intéznie
Közelednek az első fagyok, ezért minden ingatlantulajdonosnak érdemes mielőbb felkészítenie a vízóráját és vízhálózatát a télre. Aki ezt elmulasztja, az akár több tízezer forintos kárt is kockáztat – az elf
„A saját udvaromon tetőtől talpig megmotoztak, megbilincseltek, aztán beraktak egy rendőrautóba” – nehézsúlyú bűnözőkként kezelik a falfirkával rongálókat
2022 óta bűncselekménynek minősül a falfirkával elkövetett rongálás. Összeszedtünk néhányat az azóta indított abszurd büntetőeljárásokból, és bemutatjuk az „elvetemült bűnözőket” is.
Eddig mind rosszul tudtuk: Ez a legideálisabb hőmérséklet az alváshoz a szakértők szerint
Te is gyakran forgolódsz éjszaka, mert sehogyan sem találod a megfelelő hőmérsékletet?Nem vagy egyedül – kutatások szerint az emberek többsége túl melegnek vagy túl hidegnek érzi a hálószobát alvás közben. Ped
Felnyitott egy sírt a rendőrség egy Heves vármegyei temetőben, amit találtak, arra nem lehet felkészülni
A "nem mindennapi történet" enyhe kifejezés.


- Megépült Nógrád megye legnagyobb napelemparkja
- Leesett az első hó Nógrád megyében
- Digitális Közösségi Alkotóműhelyt adtak át a Borbély Lajos Szakközépiskolában
- Hiába tilos, mégis sokan fűtenek hulladékkal
- Egymilliárd forintos beruházásban bővült a Salgglas termékpalettája
- Idén is emlékmenettel tisztelegnek a doni hősök előtt
- Újabb 3 évre kapott bizalmat a "A Háztartások Foglalkoztatásáért Alapítvány"
- Egyre kevesebben élnek Nógrád megyében
- Új járművek és eszközök érkeznek a nógrádi mentőállomásokra
- Ónos eső miatt adtak ki riasztás Nógrád megyére
- "Kapcsolatot teremtünk" interaktív fórum
- Közérdekű közlemény
- Nógrád Megyei Kormányhivatal: aki csak teheti, interneten keresztül intézze hivatalos ügyeit