Ezt olvasta már?


Elbukott a népszavazás: maradhat a zaj a bulinegyedben

Hosszú huzavona után végre megtartották február 18-án a népszavazást a VII. kerületi „bulinegyed” nyitva tartásáról. Az eredmény meglepően siralmasra sikerült, a szavazásra jogosultak alig hatoda vett részt a voksoláson.

A népszavazás ezzel eredménytelenül zárult, így most már biztosan maradhat a bulinegyed. Az önkormányzat és a civil szervezetek azonban jelezték: változtatások lesznek a működésben.

A Kazinczy utca (Kép forrása: MTI Fotó, Balogh Zoltán)

 

 

Ahogy arról korábban már többször írtunk, népszavazásra bocsájtották a belső-erzsébetvárosi vendéglátóhelyek nyitva tartásának ügyét, a VII. kerületi bulinegyed ugyanis amellett, hogy rendkívül vonzó a Budapestre látogató turisták számára, a környéken élők számára a város szégyenfoltja: hangoskodás és szemetelés tette nehezen élhetővé a területet. Bár maga a referendum kiírása nagy port kavart, a helyi önkormányzat jelentése szerint még így sem sikerült megmozgatni a lakókat, hogy döntsenek a sorsuk felől.

 

A közlemény szerint ugyanis a szavazáson a jogosultak 15,89 százaléka, összesen 6918 fő adta le a szavazatát. A szavazásra azonban 43 520 ember volt jogosult, így akkor lett volna érvényes eredmény, ha legalább az érintettek fele letette volna a voksát. Azok, akik mégis az urnához fáradtak, döntően a bezárásra szavaztak: 4572-en az éjféli zárórára voksoltak, míg 2316-an az éjfél utáni nyitva tartás mellett foglaltak állást. Összesen 30 szavazat volt érvénytelen.

 

A nagy kérdés

Az erzsébetvárosiaknak az alábbi kérdésre kellett választ adniuk:

 

"Egyetért-e Ön azzal, hogy Budapest Főváros VII. kerület Erzsébetvárosi Önkormányzat képviselő-testülete Budapest VII. Kerület Károly körút - Király utca - Erzsébet körút - Rákóczi út által határolt területén úgy szabályozza az üzletek nyitvatartási rendjét, hogy a vendéglátást folytató üzletek 24.00 óra és 6.00 óra között nem tarthatnak nyitva?"

 

Vérmérséklet szerint reagáltak

 

Az önkormányzat ugyanakkor jelezte, hogy az eredménytől függetlenül továbbra is fel kívánnak lépni a vendéglátóhelyek és a turisták okozta problémák megoldása érdekében és tovább kívánják növelni az ott lakók nyugalmát biztosító pénzügyi forrásokat és intézkedéseket. A városvezetés olyan törvényalkotást kezdeményez, amely az ott lakók életkörülményeinek további javulását, védelmét és biztonságát segíti elő. Ebben számítanak a kerületben működő valamennyi párt és a helyi lakóközösségek képviselőinek közös munkájára.

 

Garai Dóra, az éjféli záróra mellett kampányoló Élhető Erzsébetváros Facebook-csoport szóvivője szerint hatalmas siker, hogy anyagi háttér nélkül, ellenszélben és manipulációk ellenére ez az eredmény született, ami "nagyon tisztán és egyértelműen megmutatja, mit szeretnének a lakók a kerületben". Ugyanakkor bírálta, hogy a lakosság nem kapott megfelelő tájékoztatást az önkormányzattól, ezért alakulhatott ilyen siralmasan a részvételi arány. Garai Dóra emellett emlékeztetett arra, hogy a polgármester és helyettese is jelezte korábban, hogy nem az érvényességhez, hanem az igenek többségbe kerüléséhez kötik "a lakók akaratának figyelembe vételét".

A Szimpla kertben, a budapesti Kazinczy utcában. MTI Fotó: Marjai János

A Szimpla kertben, a budapesti Kazinczy utcában. MTI Fotó: Marjai János

 

A szórakozóhelyek nyitva tartásának korlátozása ellen kampányoló Élő Erzsébetvárosért Egyesület szóvivője, Molnár Bence ugyanakkor sikerként értékelte az eredményt és jelezte, hogy a helyzet rendezésére vannak javaslataik, amelyekről akár holnap készek tárgyalni az önkormányzattal. A Privátbankár.hu-hoz eljuttatott közlemény szerint a most született eredmény sikert jelent az:

 

erzsébetvárosiaknak, hiszen megmarad Belső-Erzsébetváros különleges hangulata, míg Erzsébetváros nagyobb részén továbbra is nyugodt lakókörnyezetben élhetnek az ottlakók;

a fővárosiaknak, hiszen így megmarad a turizmus, és az a 300 milliárd forint bevétel, amit évente elköltenek a turisták;

az országnak, mert nem vész el az a 6 milliárd forint adóbevétel, amelyet a Bulinegyed vállalkozásai fizetnek be minden évben a költségvetésbe;

az itt működő 300 kis- és középvállalásnak, amelyek 10 ezer munkavállalónak adnak munkát – nekik most megmarad a munkájuk;

az itt szórakozó százezreknek, akik egy Európában egyedülálló szórakoztatónegyedben élvezhetik az életet.

 

Mi lesz a lakásárakkal?

 

A bulinegyedbe érkező partiarcok igazi aranytojást tojó tyúkok a kerületben kiadó ingatlannal rendelkező tulajdonosoknak - ők természetesen rövid távra veszik ki a lakásokat, jellemzően az Airbnb szállásközvetítőn keresztül. Ezen a fronton is van a helyzetet komolyan befolyásoló változás: az V. és VI. kerületi önkormányzat tavaly év végi rendelete - például a VIII. kerülethez hasonlóan - előírja, hogy a tulajdonosok csak abban az esetben kezdhetnek bele szálláshely-szolgáltató tevékenységükbe, ha erre a társasház közgyűlése vagy szervezeti és működési szabályzata erre engedélyt ad. Emiatt a többi lakó hozzájárulása is szükséges ahhoz, hogy a tulajdonosok lakóingatlan helyett szálláshelyként üzemeltessék lakásukat.

 

Amennyiben megszavazták volna, hogy a szórakozóhelyeknek be kell zárniuk éjfélkor, akkor kevésbé lenne vonzó célpont a környék a szórakozni vágyó külföldi turisták számára, ez pedig az érintett VII. kerületben lévő eladó és kiadó lakások árára is hatással lehet, erről itt írtunk korábban. Az Otthon Centrum véleménye szerint ugyanakkor már csak a referendum híre elég volt a kerületi lakásárak helyre billentéséhez, ez ugyanis „hűti” a lakásbefektetési kedvet a kerületben – az idei évre itt már csak 8-10 százalékos áremelkedést várnak.

forrás: privatbankar







0
0
0

hírek innen, onnan

Legmagasabb szintű légiriadó volt Magyarországon egy izraeli utasszállító gép miatt

Nem vette fel a kapcsolatot a légiirányítással, két Gripen szállt fel Kecskemétről.

Hatalmas a botrány a Forma-1 kulisszái mögött, az egyik versenyző barátnőjével van a baj

Kim Kardashian megosztja a Forma-1 világát: egyesek már a paddockból is kitiltanák.

Bejelentette Trump: már a hétvégén aláírják az amerikai-iráni megállapodást.

Donald Trump amerikai elnök a Reuters szerint bejelentette, hogy J. D. Vance alelnök képviseli majd az Egyesült Államokat a hétvégén,...

Kapitány Istvánnak frissítenie kellett a vagyonnyilatkozatát

A miniszter vagyonnyilatkozatából kimaradt egy balatongyöröki nyaraló.

Az elmúlt évtized 6 legjobb sci-fi filmje a kritikusok szerint

Az utóbbi tíz év hat kiemelkedő hard sci-fi alkotása, a Prospecttől az Érkezésig.

Kamatot emelt az EKB, a prognózisukat is módosították

Az Európai Központi Bank a várakozásunknak és a széleskörű piaci várakozásoknak megfelelően 2,25%-ra emelte a betéti rátát. Az aktív...

Tőzsdére lépése után a SpaceX a legnagyobb technológiai cégek nyomába eredhet

A várakozások szerint 2026. június 12-én debütálhat a Nasdaqon a Space Exploration Technologies Corp. (SpaceX), amelynek tőzsdei bevezetése...

Csak 9 perc kellett a vb első góljához, videón a találat

A mexikói Julián Quiñones a játékidő 9.percében bevette Dél-Afrika kapuját. Megszületett az első gól a 2026-os...

Rejtélyes robbanás történt Kínában, többen meghaltak

A hatóságok szerint nem gázvezeték okozta a detonációt.

17-szeres holtverseny a 6-os lottó legnagyobb nyertesei között

Egyikük sem nyert fél millió forintnál nagyobb összeget.

0

Sport

Ma kezdődik a foci-vb – Itt van magyar idő szerint a teljes program

Június 11-én este 21 órától a társházigazda Mexikó és Dél-Afrika meccsével elkezdődik a 2026-os futball-világbajnokság. Mutatjuk a teljes magyar idő szerinti programot, az összes meccsel, a csoportokkal és a legfo

Visszavásárolja a vb-re készülő csillagot a Liverpool FC

Nagyszerű szezont futott, jöhet a nagy visszatérés.

Óriási pénzügyi változás a magyar fociban: Az ETO-t, a Fradit és a Lokit is érinti

A tervek szerint megszűnik az MLSZ egyik kiemelt premizálása: a csakfoci.hu információi szerint az eddigi gyakorlattól eltérően már nem jár külön pénz a nemzetközi kupafőtábláért a magyar kluboknak.

Az 5 legfontosabb infó, ha a foci-vb-t nézni fogod, de napi szinten nem követed a focit

Június 11-én elkezdődik a 2026-os futball-világbajnokság. A foci-vb-t rengetegen nézik, olyanok is, akik nem hardcore rajongók, de a nagy tornák alatt követik az eseményeket. Elsősorban nekik szól ez a cikk.

Ferencváros drámai büntetőpárbaj után bejutott a Bajnokok Ligája döntőjébe

A címvédő spanyol csapat kiejtése után görög együttes érkezik a fináléban.

0
0

Bulvár

„Elhalmozott ajándékokkal, utazásokra vitt, és fizette a kiadásaimat” – Miért maradtál az exeddel, amikor már nem szeretted?

Mindenkinek van olyan exe, akivel sokkal hamarabb kellett volna szakítania. Néha azonban különböző okok miatt tovább maradunk egy kapcsolatban, mint ameddig érdemes lenne.

Ma kezdődik a foci-vb – Itt van magyar idő szerint a teljes program

Június 11-én este 21 órától a társházigazda Mexikó és Dél-Afrika meccsével elkezdődik a 2026-os futball-világbajnokság. Mutatjuk a teljes magyar idő szerinti programot, az összes meccsel, a csoportokkal és a legfo

Elismerte a Tények, hogy hazudtak, amikor azt állították, hogy Magyar Péter apja „lopott, csalt és közokiratot hamisított”

A műsor szerdai adásában olvasta fel a helyreigazítást az a médiamunkás, aki a választás előtt még a Fideszre való szavazásra buzdított.

Dió nagyságú jég és szupercellák csaptak le: brutális vihar söpört végig az országon

Több szupercellából álló zivatarrendszer vonult át szerda éjszaka Magyarország felett, helyenként jégesőt, viharos szelet és felhőszakadást okozva.

Havas Henrik: Orbánt kellene megkér-dezni, miért tették tönkre szegény Csiszár Jenőt

A volt tévés a Csiszár Jenő szakdolgozata körül kirobbant botrányra reagált. Mint mondta, alapvetően kedveli egykori kollégáját, és nem érti, „miért kellett most kiteregetni a szennyest”.

Horror az út szélén: 4 hónapig keresték a terhes, hétgyermekes anyát, a megtalálása után megállt a nyomozók ereiben a vér

Sokkoló tragédia rázta meg a közvéleményt: a február óta eltűntként keresett 30 éves édesanyát meztelenül, brutálisan bántalmazva találták meg egy elhagyatott földút mentén.

Egyetlen darab ebből a gyümölcsből csodát tesz a vércukroddal: Friss kutatás igazolta a hatását

A cukorbetegség világméretű terjedése korunk egyik legfélelmetesebb egészségügyi kihívása, ám a legfrissebb táplálkozástudományi kutatások szerint egy népszerű szuperétel képes lehet megfékezni a bajt.

Elkezdték tesztelni embereken az injekciót, amely visszafordíthatja a sejtek öregedését

Történelmi mérföldkövet ért el az öregedéskutatás: egy bostoni startup beadta az első dózist egy olyan génterápiából, amely a sejtek szintjén próbálja visszafordítani az öregedést.

Ez a kenyér olyan egészségtelen, mint a chips – Mégis sokan naponta eszik

Kényelmes, sokáig eláll, és pillanatok alatt készülhet belőle reggeli vagy vacsora – nem véletlen, hogy a toastkenyér sok magyar háztartás kedvence. Ennek a szokásnak azonban számos kellemetlen következménye lehet

Így térhet vissza Orbán Viktor?

Akár ezen a helyen is visszatérhet Orbán Viktor, még nagyobb színpadra kerülhet fel.

Milliós tömeg lepte el a Tiszát, tátott szájjal nézik az emberi a Szolnokról érkezett videót

Három év készülés, néhány óra repülés, páratlan látvány.

Egységes eltiltás jön a jogosítványoknál: több ponton módosul a vezetői engedély az EU döntése értelmében

Többféle változással kell számolnunk a jövőben a vezetői engedélyeket illetően. Mutatjuk, miként alakul a gyakorlatban.

blogmorzsák

Klímahelyzet a leggyorsabban melegedő kontinensen

Rekordhőhullámok a tengertől az Északi-sarkig, zsugorodó gleccserek és hótakaró.

Fesztiválszezon okosan

Így előzd meg a felfázást a nyári bulik alatt!