Az ingatlanfejlesztők átmeneti intézkedéseket, új áfa- és illetékrendszert javasolnak
Átmeneti intézkedéseket, 2020-tól pedig új, fokozatos adóteher növelést eredményező rugalmas áfa- és illetékszabályozást javasol a lakásépítésekre a legnagyobb ágazati szereplőket tömörítő Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK), a javaslatcsomagot a szervezet eljuttatta a kormánynak is.
Takács Ernő, az IFK elnöke hangsúlyozta, hogy az IFK szakmai javaslatai a lakásvásárlók, a piac és a költségvetés érdekeit egyaránt szem előtt tartják. Egyebek mellett ismertetik a lakásépítéseknél alkalmazott kedvezményes áfakulcs előnyeit, megszüntetésének hatásait és alternatív, konstruktív javaslatot is tesznek a kedvezményes kulcs 2019. év végi megszűnésekor egy átmeneti szabályozásra, illetve 2020-tól az illetékszabályok átalakítására, illetve az eladói illeték bevezetésére.
A kedvezményes áfakulcs 2019. végi megszűnésekor várható jelentős piaci káosz elkerülése érdekében – hasonlóan a 2009. évi áfaemeléskor alkalmazott intézkedésekhez – az IFK azt javasolja, hogy 2019. december 31-ig a földhivatalba benyújtott szerződéseknél a vételár megfizetéstől függetlenül 5% legyen a felszámított áfa. Egy ilyen átmeneti szabályozás mindenképpen segítene abban, hogy ne kerüljenek akár vásárlók ezrei olyan helyzetbe, hogy a megemelkedett áfával kelljen megfizetniük a vételárat az építőipari kapacitások szűkössége miatt kialakult esetleges késedelem miatt – emelte ki Takács Ernő, az IFK elnöke
Egy esetleges új, fokozatos adóteher növelést eredményező rugalmas áfa- és illetékszabályozás bevezetésével pedig biztosítani lehetne, hogy ne legyen azonnali drasztikus csökkenés a kínálatban és az értékesítésben, és az áfa emelése ne járjon együtt a szektorban az 5%-os áfa hatására már felépült fejlesztői, kivitelezői, anyaggyártói, tervezői kapacitások nagyon jelentős rombolásával. Az IFK világos, támogató jellegű átmeneti intézkedések mellett, tehát ésszerű mértékű, fokozatos közteher-emelést javasol, a lakáspolitikai céloknak megfelelő, célzott kedvezményekkel. Javasolják, hogy a közterheket ne egy lépésben, hanem előre meghatározott módon és fokozatosan növelje a kormány, így csak kis mértékben esne vissza a kereslet, illetve emelkednének az árak.
Az IFK véleménye szerint 2020 január 1-je után az új lakásokra vonatkozó adóteher (jelenleg 5% áfa + 4 % vevői illeték = 9 %) 14% mértékre emelése mellett biztosítható hosszútávon és stabilan a lakásépítések megfelelő szinten tartása. Mindez megvalósítható az 5%-os áfa fenntartása mellett egy új elem, eladói illeték bevezetésével, amelynek induló mértékét 5 %-ban javasolják meghatározni (5% áfa + 5 % eladói illeték + 4 % vevői illeték = 14 %).
Az eladói illeték emellett akár alkalmazandó lehetne minden olyan értékesítésre is, amely a használatbavétel előtt vagy azt követő 5 éven belül történik, így a plusz bevétel kizárólag a magyar államot illetné (szemben az áfabevételekkel, amelyet az EU-val meg kell osztani) és biztosítaná a rövidtávra spekuláló befektetők megadóztatását – hívta fel a figyelmet Takács Ernő.
Az IFK szerint érdemes lenne a vevői illetékek 2004-ben meghatározott 15 millió Ft-os értékhatárát is felülvizsgálni, hiszen az illetékkedvezmények újlakás esetén nagyon kevés esetben vehetők igénybe a jelenlegi árszintek mellett. Az illetékből pedig a családpolitikai céloknak megfelelően továbbra is kedvezményeket, visszatérítést lehetne adni.
Takács Ernő azt is kifejtette, amennyiben a kormányzat a 14 % közteher szintet tovább szeretné növelni, akkor azt 3-4 éves ciklusokban érdemes megtenni, átmeneti intézkedésekkel, de nem magasabb összteherszintre, mint 20 %.
Az ágazat legnagyobb fejlesztőit tömörítő IFK szerint az 5%-os áfakulcs bevezetése 2016-ban sikeres döntés volt, hiszen a lakásépítések jelentős növekedését hozta, és hozzájárult ahhoz, hogy a kormány által is kitűzött, évi 30 ezer körüli új lakás épüljön országosan. Ezzel támogatta a gazdasági növekedést, a költségvetés bevételeit és a foglalkoztatottság, illetve az átlagbér növelését, illetve a CSOK-kal kombinálva a családpolitikai célok elérését. A kedvezményes kulcs növelte a kínálatot, így mérsékelte az áremelkedés ütemét is. Az új építésű lakások árának emelkedését (összhangban a használt lakások áremelkedésével) ugyanis nem az 5%-os áfa bevezetése, hanem a bérek és a gazdaság növekedése, a kamatok alacsony szintje, a korábban elmaradt vásárlások pótlása miatti jelentős kereslet okozta. Az 5%-os kulcs bevezetése lehetővé tette, hogy a kínálat jelentősen nőjön és így az árak emelkedése mérsékeltebb legyen mind az új-, mind a használt lakások piacán, mintha maradt volna a 27%-os áfa – sorolta az elnök.
A dokumentumban az ingatlanfejlesztők kifejtik egyebek mellett, hogy a lakásépítés új megrendelést adott ugyan az építőiparnak, de az építőipari kapacitáshiányt nem ez okozta, mivel az építőipari termelés mindössze 15%-át jelentik a lakásépítések.
Példaként említik a környező országokban sikeresen alkalmazott kedvezményes kulcsot, és megjegyzik, hogy Lengyelországban 8%, Szlovéniában 9.5%, Romániában 5% az áfa, és a szabályozás sok éve változatlan. Hasonlóan kedvezményes kulcs kerül alkalmazásra Nyugat-Európa több országában is.
Az IFK arra is felhívja a figyelmet, hogy a lakáspiac kisebbségét jelentő befektetői vásárlásoknak is jelentős gazdaságpolitikai haszna van, hiszen ezek révén bővül az albérleti piac kínálata, így az albérleti díjak emelkedése mérsékeltebb, másrészt ezen keresztül javul a munkavállalók mobilitása. A piaci alapú bérlakások építését a jogszabályi környezet fejlesztésével is lehetne támogatni. Megfelelő szabályozással pedig a rövidtávon ügyeskedők kiszűrése is lehetővé válik. Az áfa 27%-ra emelésével valójában pont az eddig rövidtávra befektetők jutnának extraprofithoz – hangsúlyozzák a fejlesztők.
Takács Ernő jelentős eredmények közé sorolta, hogy a piac növekedésével megindult a szakemberek hazaáramlása, nőttek az építőipari bérek a szektorban dolgozók száma jelentősen nőtt, és 10 éves rekordot megdöntve meghaladta a 300 ezret. Fontos lenne a külföldön dolgozó, hazatelepülésen gondolkozó szakemberek és a szakma iránt érdeklődő fiatalok számára is fenntartani a pozitív jövőképet – tette hozzá.
A jelentős (22%-os) mértékű áfaemelés ellen felhozott érvek között szerepeltetik az újlakások javuló energetikai tulajdonságait, és hangsúlyozzák, a magasabb áfakulcs ezt a kedvező folyamatot is lelassítaná, de visszalépést jelentene az építőipari kapacitások szükséges kiépülésének eddigi kedvező trendjében is.
2021-ben az IFK számításai szerint a kevesebb uniós projekt és (áfa emelés esetén) a kevesebb lakás projekt miatt, az építőipari termelés csökkenhet, és magasabb áfakulcs mellett a lakásépítés megrendelés állománya is csökkenni fog, mindez pedig az építőipari termelés 20%-os csökkenését okozhatja.
Az áfaemelés hatására mindezeken túl gyorsul a használtlakások árának emelkedése is, miközben a 27%-os áfa bevezetése esetén kb. negyedére-ötödére eshetnek vissza az új építésű lakásfejlesztések. Végezetül arra is kitérnek, hogy a bankrendszernek sem mindegy az áfa mértéke, hiszen a lakásépítési projektek többsége banki finanszírozásból épül. A 2020-ra átcsúszó projektek szerződései pedig az átmeneti rendelkezés hiányában kockázatot hordoznak.
Takács Ernő az IFK szakértőire hivatkozva kifejtette: amennyiben 2019 után is fennmarad a kedvezményes áfakulcs - és a szervezet által javasolt, lépcsőzetes közteher-növelés valósul meg - 2022-ig évi 30 ezer közelében lehet ismét az épített lakások száma. Ezzel szemben, amennyiben 2020-tól ismét 27 százalékos áfa terheli majd az új lakásokat, 2022-ben az újonnan épített lakások száma alig haladja majd meg a 20 ezret. A lakásépítések számának visszaesésével pedig a költségvetésbe befolyó adók összege is csökken. Abban az esetben, ha a piac adóterhelése ismét megemelkedik, akkor a 2019-2022 közötti négy évben 20,5 milliárd forinttal több áfa, viszont 56 milliárd forinttal kevesebb személyi jövedelemadó és bérjárulék; 4,4 milliárd forinttal alacsonyabb társasági adóbevétel és 3,4 milliárd forinttal kevesebb egyéb adó befizetés folyik be a költségvetésbe. Így az áfakulcs megemelésének hatására 43,3 milliárd forinttal kevesebb adóbevétel folyna be a költségvetésbe 2019-2022 között, mint amennyi abban az esetben folyna be, ha az áfakulcs változatlan maradna - ismertette.
A lakásáfa jövője körüli bizonytalanság, illetve a kormányzati bejelentés arról, hogy a kedvezményes kulcsot nem hosszabbítják meg, a KSH legfrissebb adataiban is tükröződött. 2018 I. félévében ugyan még 6517 új lakás épült, 30%-kal több, mint egy évvel korábban, a kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma azonban csökkent, 18 066 volt, 8,9%-kal kevesebb, mint 2017 I. félévében. Az építendő lakások száma például Budapesten 27 százalékkal esett vissza.
Takács Ernő, az IFK elnöke hangsúlyozta, hogy az IFK szakmai javaslatai azt a célt szolgálják, hogy se a lakásvásárlók, se a piaci szereplők, se a költségvetés érdekei ne sérüljenek, ezért az ágazati szereplők remélik, szakmai párbeszédet kezdhetnek a kormánnyal egy átmeneti szabályozásról, illetve 2020-tól az illetékszabályok átalakításáról. Kiemelte: a fejlesztők bíznak abban, hogy esetleg egy köztes áfakulcs kialakításával elkerülhetővé válik a lakásépítés drasztikus visszaesése 2020-tól, pont attól az időponttól, amikor az EU források kifutása miatt a magyar gazdaság élénkítésére is szükség lehet.
hírek innen, onnan
Egyezséggel zárult a Meta gigapere, vállalták a fiatalok hozzáférésének korlátozását Amerikában
Emellett pedig 16,7 milliárd dollárt kell fizetnie a Facebookot és Instagramot működtető cégnek.
Megszólalt a Külügyminisztérium: magyar érintettje is van a nepáli katasztrófának
A Külügyminisztérium megszólalt a Nepál határvidéki részét ért villámárvízről, magyar állampolgár is a helyszínen tartózkodhatott.
Már több mint 400 ezren látták Magyar Péter új bejelentő videóját – töretlen a népszerűsége
Magyar Péter újabb kulisszák mögötti videója jelentős érdeklődést váltott ki a közösségi médiában.
„Különleges figyelmet igénylő„ kisfiú zuhant ki a szegedi panelház tizedik emeletéről
Az erkély be volt rácsozva, a konyhaablak azonban nem, onnan esett ki a gyermek.
Indul az elszámoltatás, de most jön a neheze: vissza lehet szerezni az ellopott milliárdokat?
Újabb fontos lépést tettek a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Vagyonvédelmi Hivatal felállítása felé: szerdán zárt ülésen...
Tilos lehet a közösségi média 16 év alatt: törvényjavaslatot nyújtottak be Szlovákiában
Tiltaná a közösségi média használatát a 16 éven aluliak számára a pozsonyi kormány által jóváhagyott szabályozás.
Fordulat az NKA-ügyben: kiengedték Hankó Balázs volt kabinetfőnökét a börtönből
Hankó Balázs volt kabinetfőnökét, Konczos Nórát és egy másik gyanúsítottat kiengedték a letartóztatásból. A döntés értelmében...
Ha le akarjuk rombolni az országunkat, akkor háború idején rendezzünk választást
Két fronton is védekeznie kell Volodimir Zelenszkijnek: az elnöki hivatal újabb tagja ellen fogalmaztak meg korrupciós vádakat, Mihajlo...
A betegség megrázó útja: hogyan vezet halálhoz a rák?
Nyugodtan tegye félre ezt az írást, ha úgy érzi,nincs itt az ideje erről olvasni. El is mentheti az információt, hogy később, amikor...
Korábbi csapata is aggodalmát fejezte ki Buzsáky Ákos eltűnésével kapcsolatban
Az angol együttes reméli, épségben és egészségben kerül elő a 44 éves exfutballista.
Újra szerelmes Fodor Rajmund? Egy volt szépségkirálynő oldalán találhatta meg a boldogságot
Árulkodó fotók.
Leesik az állad, ha meglátod. Ilyen helyen lakik Galambos Lajos
Ritkán látható részletek derültek ki Galambos Lajos boldogasszonypusztai birtokáról, amelyet a zenész évtizedeken keresztül alakított...
Sport
Szétszedik a Ferencvárost? Három újabb játékos távozhat
Soroljuk a neveket.
Szoboszlai Dominiktől hangos az angol sajtó, évtizedes hagyományt tört meg egyetlen mozdulattal
A Liverpool FC sztárja örökre beírta magát a klub történelemkönyvébe.
Kiütéses győzelmet aratott az Újpest Rodriék ellen a Bajnokok Ligájában
A magyar válogatott kulcsembere két góllal mutatkozott be tétmeccsen a lila-fehéreknél.
Virgil van Dijk már tényként kezeli: megnevezte, ki lesz a Liverpool csapatkapitánya
Már az utódjában gondolkodik a holland védő?
„Senki nem akarja, hogy egy olyan játékosa legyen a csapatának, mint Vinícius Júnior”
Nincs pozitív véleménnyel a Real Madrid korábbi játékosa Vinícius Júniorról.
Hansi Flick döntött: eladó az FC Barcelona klasszisa
Új védőt hozhatnak a helyére.
1 milliárdos támadó érkezhet a Fradihoz, végre megnyílik a zöld-fehérek pénzcsapja - Irány az Európa-liga
18-szoros válogatott szélső került a képbe, az év igazolása lehet az NBI-ben.
Iraola érzi, hogy baj van: brutális összegért két klasszist is igazolhat a Liverpool
A szakember mindkét szélre akar igazolni.
Alig hittek a szemüknek a budapesti hamburgerezőben: olimpiai érmes úszó jött ki megjavítani a villanyt
A cégüket tudatosan nem az úszókarrierjére építették fel.
Korlátnak ütközött a 125 milliós Lamborghinijével az angol sztárfocista, és még nevetőgáz birtoklásával is vádolják
Komoly következményekkel nézhet szembe Raheem Sterling, miután a brit hatóságok vádat emeltek ellene egy Hampshire-ben történt autóbaleset ügyében.
Sporttörténelem Budapesten: ilyet még nem látott a magyar közönség
Augusztus utolsó hétvégéjén rendezik meg a Hungarian Darts Trophyt.
Friss világbajnokot igazol a Real Madrid, szóban már megegyeztek
Ez meglepő fordulat lehet.
Bulvár
Megjelent Magyar Péter fontos döntése: kinevezés visszavonva
Kedden este jelent meg a miniszterelnök döntése.
Letartóztatási hullám Budapesten
A rendőrök több mint 11 ezer embert igazoltattak, 252-t elfogtak, 195-öt előállítottak, illetve 64 biztonsági intézkedést hajtottak végre a fővárosban az átfogó rendészeti fellépés első hónapjában – közölt
Most még a 35 fokos melegtől tartunk, pedig a tudósok szerint hamarosan akár beköszönthet egy újabb jégkorszak
Kánikula tombol, de a tudósok szerint újabb jégkorszak fenyeget. Az AMOC összeomlása drasztikus lehűlést és -20 fokos teleket hozhat Európába.
Rónai Egon sarokba szorította Orbán Anitát, meghiúsulhat Magyar Péter kijevi látogatása
Az Egyenes Beszéd új adásában a külügyminiszter elődjéről, Szijjártó Péterről is vallott, de szóba került Zelenszkij meghívója is.
Teljes a döbbenet, magyar politikust tüntetett ki Vologyimir Zelenszkij ukrán elnök
Egy magyar város polgármesterét az ukrán nép szolgálatáért tüntette ki a háborúban álló ország államfője.
"1-2 órám maradt hátra” – Kórházból posztolt a halál torkából visszatért Polgár Ildikó
A gyönyörű szépségkirálynő, Polgár Ildikó sokkoló vallomást tett a kórházi ágyáról: egy agresszív fertőzés miatt órái voltak hátra az életéből. Aztán csoda történt.
Szívbemarkoló részletek: a tengerparti nyaralásán hunyt el Simon Kornél édesanyja
Váratlan tragédia érte Simon Kornélt: a népszerű színész-rendező édesanyja montenegrói nyaralása során, a tengerben vesztette életét.
Érdemes figyelnünk: a csalók már olyan bankkártyákról is tudnak pénzt lopni, amelyek rég lejártak
A trükk azért működhet, mert a lejárati dátum nincs megfelelően védve. Ráadásul a kártyához tartozó digitális tanúsítvány lejárata hosszabb lehet a fizikai kártyán feltüntetett dátumnál, így ez sem feltétl
Az orvos azt mondta rám, „na, egy mihaszna női mentőápoló” – Interjú az új OMSZ-szóvivővel, Szűcs Brigittával
Még ma is éri abúzus elmondása szerint az első magyarországi női mentőápolók egyikét, Szűcs Brigittát, aki az Országos Mentőszolgálat új szóvivője lett. Mennyire kirakatgesztus csak a kinevezése? Ő is szerepel
Csak megmártózott a tóban a 7 éves kislány: napokkal később szörnyű halált halt
A gondtalan nyári tófürdőzésből életre szóló tragédia lett, amikor a nyolcéves Lillian egy ritka, de halálos fertőzést kapott el a vízben.
Megcsalt a férjem a kolléganőjével – az ok miatt összetörtem lelkileg
Tizenegy év után derült ki, hogy a férjem megcsal, de nem a hűtlenség fájt a legjobban, hanem az a kegyetlen mondat, amellyel egyetlen pillanat alatt láthatatlanná tett.
Tragikus adatokat hozott nyilvánosságra a KSH, padlón Magyarország az egyik legfontosabb mutatóban
2022 óta tart a lejtmenet.

- Megépült Nógrád megye legnagyobb napelemparkja
- Leesett az első hó Nógrád megyében
- Digitális Közösségi Alkotóműhelyt adtak át a Borbély Lajos Szakközépiskolában
- Hiába tilos, mégis sokan fűtenek hulladékkal
- Egymilliárd forintos beruházásban bővült a Salgglas termékpalettája
- Idén is emlékmenettel tisztelegnek a doni hősök előtt
- Újabb 3 évre kapott bizalmat a "A Háztartások Foglalkoztatásáért Alapítvány"
- Egyre kevesebben élnek Nógrád megyében
- Új járművek és eszközök érkeznek a nógrádi mentőállomásokra
- Ónos eső miatt adtak ki riasztás Nógrád megyére
- "Kapcsolatot teremtünk" interaktív fórum
- Közérdekű közlemény
- Nógrád Megyei Kormányhivatal: aki csak teheti, interneten keresztül intézze hivatalos ügyeit


