A pécsi virológus figyelmeztet a jövőt illetően
Kemenesi Gábor szerint a tudósok körében szinte már a járvány kezdete óta fontos kérdésnek számít a szezonalitás, ugyanis nagyban meghatározza, hogy a vírus miként marad majd velünk hosszú távon.
Egyáltalán nem elhanyagolható kérdés a negyedik hullám érkezését várva, hogy az őszi és téli időjárás, azaz a légúti megbetegedéseknek általában kedvező idő beköszöntével mi vár ránk – írja Kemenesi Gábor pécsi virológus a portfolio.hu-n.
A szezonalitás
A Nature folyóirat idén februárban több mint 100 immunológust, felbukkanó fertőző betegségek szakértőit és virológust kérdezett meg arról, hogy szerintük a vírus velünk marad-e vagy sem.
A válaszadók csaknem kilencven százaléka szerint az endémia, tehát a vírus folyamatos jelenléte a leginkább valószínű forgatókönyv.
Ez persze nem jelenti azt, hogy az eddig megtapasztalt halálozási és megbetegedési mutatókkal vagy szociális izolációs megoldásokkal kell elszenvednünk. Az emberiség immunizálása ugyanis folyamatosan „hozzászoktat” minket a vírushoz. A természetben bármely más új vírus által okozott járvány is hasonlóan viselkedik. Azonban éppen az átimmunizálás hiánya – a föld lakosságának nagy része még nem védett – torzítja jelenleg a szezonalitás hatásait. Ugyanis, ha a vírus terjedése szempontjából kedvezőtlen körülmények (pl: nyár) között is még képes jó táptalajra, tehát fogékony populációra lelni, esetleg újabb tulajdonságokat tesz magáévá (hatékonyabb terjedés), az járványhullámot indukálhat. Csakúgy, mint a most érkező „Delta-hullám” esetében.
Nyári lefutás, téli felfutás
A legfontosabb érv a szezonalitás mellett a jelenleg endémiásnak számító, négy, náthavírusként ismert koronavírus viselkedése. Ezek mind egyértelmű őszi és kora tavaszi, kettős csúccsal rendelkeznek.
Fizikai felépítésében a mostani, új koronavírus sem különbözik tőlük, így várható, hogy az alapvető környezeti hatásokra – mint az UV-besugárzás, a hőmérséklet és páratartalom – hasonlóképp reagál.
A legújabb modellezések alapján is a nyári lefutás és téli felfutás a legvalószínűbb jövőkép a SARS-CoV-2 terjedése esetében. Ez a most érkező „Delta-hullám” kapcsán rendkívül fokozott óvatosságra int, érdemes lesz figyelnünk az adatokra, jó eséllyel a mostani téli szezon végleges választ adhat a szezonalitás kérdésére is.
Érdekesség, hogy a mostani koronavírusjárvány világított rá, hogy mennyire kevéssé értjük a légúton terjedő vírusok működését, terjedését, túlélését a környezetben. A kézenfekvő példaként az influenzavírusok szolgálhatnának, ám virológiai szempontból teljesen más megközelítést igényelnek, így aligha adnak kellő iránymutatást. Mutációs folyamataik mások és gyorsabbak, így a vakcinációs témakört is teljesen másként kell értelmezni esetükben.
De hogyan lehet most nyár közepén mégis járvány?
A mostani határozott eltéréseket (aktív terjedés a trópusokon, nyári járványhullám) számos egyéb tényező is mozgatja. A legfontosabb az immunitás hiánya, azaz egy-egy régióban élő emberek fogékonysága a vírusra, illetve az aktuálisan keringő vírusvariánsra.
Ennek legfőbb hajtóereje jelenleg az egyenlőtlen vakcinaelosztás a világban, hiszen a nem átoltott népességben termelődnek újabb és újabb variánsok.
Szakmailag a legfontosabb kérdés tehát jelenleg nem a harmadik oltás, hanem a még nem védettek mihamarabb védetté tétele – mindenhol a világon. (A harmadik oltás jelenleg csak azoknak az esetében – bizonyos korcsoportokban és meghatározott vakcináknál – fontos kérdés, akiknél nem alakult ki védettség az első kettőtől.) Ha nem tudunk javítani az egyenlőtlen vakcinaelosztáson világszerte, akkor újabb és újabb variánsok születnek, esetenként komoly közegészségügyi kihívást, de a témánál maradva, a szezonalitás torzítását is okozva.
A második faktor a vírus elleni immunitás gyengülése, amelynél egyelőre igen bizakodók lehetünk, hiszen az mRNS-vakcináknál jelenleg egy év távlatában stabil immunitást mértek.
Valószínűleg – csakúgy, mint más vakcinák esetében is – az immunitás csökkenése főként az idősekre lesz jellemző. Ez bizonyos gócpontokban, társadalmakban, szociális otthonokban időről-időre sporadikus, azaz szórványos esethalmozódást eredményezhet a jövőben. A nagyjából kiszámítható, stabilnak mondható, várhatóan szezonális állapotig pedig a billegő mérleghez hasonlóan újabb és újabb, sok tényező által befolyásolt járványhullámok érkeznek, várhatóan csökkenő hatással.
Pécs Aktuál
hírek innen, onnan
Őszhajú szerelem
Az Ők tudják, mi a szerelem igazi jutalomjáték-darab. Lubickoljatok egy jót, drága színészeink a színpad varázsában, mutassátok meg...
Gelencsér Timiéknek rémálommá vált a házfelújítás, az eredeti összeg triplájába kerül, annyi csontváz esett ki a szekrényből
Előfordult az is, hogy a nehézségek hatására elsírta magát, és azt kívánta, hagyják az egész felújítást.
Ez a 4 fizikai tünet már a demencia korai jele lehet, ezért figyeld meg, rád is igaz-e
A végtagok állapotából és a mozgás bizonyos zavaraiból is következtetni lehet erre a sajnos még nem gyógyítható betegségre.
Új fejlemény a gázai tűzszünet megsértésében, megérkezett az izraeli hadsereg közleménye
A hadsereg közlése szerint a Hamász fegyveresei többször is megtámadták az izraeli erőket.
A legértékesebb drágakő megmenekült: mutatjuk az ékszereket, amiket elraboltak a Louvre-ből
A vasárnap reggeli betörés a Louvre-ba nem csupán látványos bűncselekmény volt, de súlyos kulturális veszteség is: a tolvajok célzottan...
NAV-os kiképzőt tartóztattak le szexuális erőszak miatt, a férfit nőismerőse jelentette fel
A napokban letartóztatásba került a Nemzeti Adó- és Vámhivatal egyik debreceni kiképzője, akit kapcsolati erőszak elkövetésével...
Elhunyt a 98 éves bácsi, ami a végrendeletéből kiderült, az egész országot sokkolta
Mindenki ismerte, de senki nem sejtette, milyen titkot rejteget.
„Egy igazi angyal” - Palvin Barbi szépsége elbűvölte a rajongókat
A csinos modell a közösségi oldalán mutatta meg a képeket.
Egy ausztrál úszó sokkolta a világot
Csak úgy repesztett a medencében.
Jean-Claude Van Damme legjobb háborús drámája, amiben új oldalát mutatta meg
Jean-Claude Van Damme egykor a legnagyobb akciósztár egyike volt, és sorban álltak azért a stúdiók, hogy vele dolgozhassanak együtt.
ByeAlex az X-Faktorról: A helyzet változatlan, a borzalmasan pusztulatok továbbjutnak
A zenész tömören fogalmazta meg, hogyan látja az idei szereplőket. Hat évadnyi zsűrizés és négy mentori győzelem után tavaly kilépett...
Nemi erőszak miatt letartóztatták a NAV egyik kiképzőjét
A férfi fegyverhasználati oktatást tartott a NAV állományának.
Sport
Bognár György a Paks elvett góljáról: Egy rutinos ember becsapott egy rutintalant
Nézzük, hogyan értékelt a két vezetőedző az 1–1-re végződő Paks–Debrecen mérkőzés után.
Ezt borzalmas lehet átélni - senki sem érti, mi történik Győrben
Azt már a nyáron lehetett sejteni, hogy alaposan meggyengült a csapat, erre azonban kevesen számítottak.
Nincs helye disznóknak a klubunkban. – Üzenték a Bayern szurkolói a világbajnok védőnek
A bajorok ultrái több transzparenst is kifeszítettek Jerome Boateng ellen, akit többek között 2021-ben elítéltek volt partnere bántalmazásáért. A többek között Németországgal világbajnokságot, és a Bayern Münc
Hansi Flick illetlen gesztussal ünnepelt a Barcelona győztes gólja után
Hansi Flick nem tudta fékezni lelkesedését a Barcelona Girona elleni győztes góljánál, a német edző bemutatott az ünneplés során.
Váratlan sorrend a Forma–1 időmérőjén, de több pilóta rajthelye is biztosan változik
A balesettel indult austini kvalifikáció mindhárom szakaszát a végén súlyosat hibázó pilóta nyerte, mögötte viszont akadtak fordulatok.
Bognár István: Négyet-ötöt rúgunk itthon, aztán kapunk egy hetest és egy hármast...
Az MTK ingadozó formájáról beszélt Bognár István, aki gólt lőtt csapata Nyíregyháza elleni 5–1-es sikere során.
Kerkez Milos elárulta, milyen a hangulat a Liverpool öltözőjében a Manchester United elleni rangadó előtt
A Liverpool szeptember 20-a óta első Premier League győzelmét szeretné megszerezni vasárnap a Manchester United ellen. A csapat gyengébb formája Kerkez szerint rányomta a bélyegét a morálra, de a válogatott szünet ut
Küzdelmes meccsen húzta be a három pontot az Arsenal, Erling Haaland eszméletlen formában tolja a City szekerét
Szoboszlai Dominikék majd vasárnap délután lépnek pályára a Manchester United ellen.
Csodagólt sarkazott a 75 milliós 198 centis csatár
Kiválóan kezdte a szezont a nyáron igazolt csatár.
Kiütéses győzelemmel jött fel a második helyre az MTK
Az MTK Budapest magabiztos, 5-1-es győzelmet aratott a Nyíregyháza Spartacus felett az NB I 10. fordulójában, ezzel ideiglenesen a tabella második helyére lépett. A hazaiaknál Molnár Ádin duplázott, Bognár István ped
Drámai hajrá Barcelonában: késői gól döntött a katalán derbin
A Barcelona nehéz helyzetbe került a Girona ellen, de Araújo a ráadásban szerzett góljával 2–1-re győzött a katalán csapat.
A Győr tovább mélyítette a diósgyőri gondokat
Az ETO FC 3–1-re legyőzte a Diósgyőrt az NB I (Fizz Liga) 10. fordulójában. Hiába szereztek a miskolciak vezetést a találkozón, a hazaiak fordítottak és két meccs után tudtak ismét nyerni a ligában. A Diósgyőr z
Bulvár
A Fidesz legnagyobb kritikusához kopogtatott be a NAV, hihetetlen dolgot kértek rajta számon
Teljesen kiakadt a sztár a NAV intézkedése miatt, nyilvánosan mutatta be a bizonyítékokat.
Donald Trump példátlan húzása övön alul érte Vlagyimir Putyint
Ez a Nyugatot is durván arcul csaphatja.
Be ne fizesd ezt a számlát: minden pénzed ellophatják
Ha így érkezik a számlád, semmiképp ne kattints rá, mutatjuk, mi a teendő.
Atomot robbantott a Karmelitában a magyar minisztérium: nagy a baj az orosz olajjal
Az orosz partnernek való kitettségből fakadó kockázat kivédése nemcsak Magyarország, de a régió érdeke is. Erre figyelmeztet az Energiaügyi Minisztérium egy háttéranyaga. Az aktualizált nemzeti klímatervből kider
Eddig mind rosszul tudtuk: Ez a legideálisabb hőmérséklet az alváshoz a szakértők szerint
Te is gyakran forgolódsz éjszaka, mert sehogyan sem találod a megfelelő hőmérsékletet?Nem vagy egyedül – kutatások szerint az emberek többsége túl melegnek vagy túl hidegnek érzi a hálószobát alvás közben. Ped
Felnyitott egy sírt a rendőrség egy Heves vármegyei temetőben, amit találtak, arra nem lehet felkészülni
A "nem mindennapi történet" enyhe kifejezés.
Telekomos vagy? Most ingyen kaphatsz új mobilt – mutatjuk, hogyan.
Most bárki új mobilt kaphat a Telekom ingyen telefon akcióban! Ha legalább 3 hónapja előfizető vagy, a régi készüléked beszámításával akár ingyen új telefont kapsz. Mutatjuk, hogyan működik az ajánlat.
Nyolc hónapig senki sem vette észre, hogy meghalt, közben milliókat vettek fel a nevére
Senki nem értesítette a családot Mária haláláról, csak a nyugdíjfolyósító, nyolc hónappal később.
Most akkor levadássza az ukrán titkosszolgálat Vlagyimir Putyint Budapesten?
A kormányzati kommunikáció alapján meglehetősen ellentmondásos az ukrán titkosszolgálat működése, így joggal merülhet fel a kérdés, hogy mekkora biztonságban lesz hazánkban az orosz elnök. Persze, egyelőre még
Washington Post: Putyin megnevezte, mit kér a békéért
A lap forrásai szerint Trump különmegbízottja megpróbálta meggyőzni az ukránokat.
Hamarosan megkezdődnek az utalások: 51 ezer forintot kaphatnak egyes magyar családok
Fontos tudni, hogy a juttatást nem automatikusan folyósítják.
Sokan nem tudják, de ezentúl tilos ilyen kerítést építeni – Akár bontásra is kötelezhetnek
2025-től országosan egységes kerítésépítési szabályok léptek életbe, amelyek szigorúan meghatározzák, milyen anyagból, magasságban és formában építhetőek az utcafronti és telekhatári kerítések. Az új elő


- Megépült Nógrád megye legnagyobb napelemparkja
- Leesett az első hó Nógrád megyében
- Digitális Közösségi Alkotóműhelyt adtak át a Borbély Lajos Szakközépiskolában
- Hiába tilos, mégis sokan fűtenek hulladékkal
- Egymilliárd forintos beruházásban bővült a Salgglas termékpalettája
- Idén is emlékmenettel tisztelegnek a doni hősök előtt
- Újabb 3 évre kapott bizalmat a "A Háztartások Foglalkoztatásáért Alapítvány"
- Egyre kevesebben élnek Nógrád megyében
- Új járművek és eszközök érkeznek a nógrádi mentőállomásokra
- Ónos eső miatt adtak ki riasztás Nógrád megyére
- "Kapcsolatot teremtünk" interaktív fórum
- Közérdekű közlemény
- Nógrád Megyei Kormányhivatal: aki csak teheti, interneten keresztül intézze hivatalos ügyeit